• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
13°Bratislava

Nový subvariant omikronu je nákazlivejší, tvrdí štúdia

  • 6:03 01.02.2022
  • Kodaň
Nový subvariant omikronu je nákazlivejší, tvrdí štúdia

Nový subvariant koronavírusového variantu omikron, známy ako BA.2, je ešte infekčnejší ako pôvodná verzia tohto variantu. Vyplýva to zo štúdie dánskych výskumníkov publikovanej v pondelok.

Ako pripomenula agentúra AFP, subvariant BA.2 zistený začiatkom tohto roka sa stal v Dánsku dominantným a nahradil pôvodný variant s označením BA.1.

Osoba infikovaná subvariantom BA.2 má 39-percentnú šancu, že prenesie vo svojej domácnosti do týždňa vírus na niekoho iného, v porovnaní s 29-percentným rizikom pri BA.1, uviedol štátny zdravotnícky inštitút SSI.

Štúdia výskumníkov SSI a dánskych univerzít, na ktorej sa zúčastnilo 18.000 ľudí, bola vykonaná v období od 20. decembra do 18. januára.

Lekárka SSI Camilla Holtenová Mollerová uviedla, že neočkovaných ľudí pravdepodobnejšie infikuje subvariant BA.2 ako BA.1. Riziko nákazy je oveľa menej pravdepodobné u tých, ktorí boli plne zaočkovaní, a najmä u tých, ktorí dostali posilňovaciu dávku vakcíny.

Vedci stále sledujú nákazlivosť subvariantu BA.2 a závažnosť priebehu ochorenia, ktoré spôsobuje, avšak údaje zo sveta naznačujú, že by sa mohol rýchlo rozšíriť.

Pôvodný variant omikron bol objavený vlani v novembri v Juhoafrickej republike a odvtedy sa stal vo svete dominantným koronavírusovým variantom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu

DNES - 21:37Zahraničné

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie

DNES - 21:28Zahraničné

Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny

DNES - 20:11Zahraničné

Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú

DNES - 18:37Zahraničné

Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce

DNES - 18:07Zahraničné

Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.