• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.2.2024Meniny má Zlatica
12°Bratislava

Most-Híd navrhol, aby zrušené vlaky prevádzkovali súkromníci

  • 17:06 28.02.2013
  • BRATISLAVA
Most-Híd navrhol, aby zrušené vlaky prevádzkovali súkromníci

Osobnú vlakovú dopravu na regionálnych tratiach, ktorú predtým ministerstvo dopravy zrušilo, by mali prevádzkovať za primeraných podmienok súkromní prepravcovia alebo iní záujemcovia v príslušných krajoch.

Navrhuje to poslanec parlamentu za Most-Híd Arpád Érsek s tým, že by to dokázali lepšie a efektívnejšie ako štátny železničný dopravca. Súkromníci by podľa neho mohli prevádzkovať vlaky napríklad na tratiach Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, Prievidza - Nitrianske Pravno alebo Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava.

"Tam by sa uživil možno nejaký súkromník," uviedol. Ako príklad spomenul vlaky, ktoré na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno takmer rok prevádzkuje súkromná spoločnosť RegioJet.

"Tieto trasy, ktoré zrušili, treba komplexne rozdeliť a ponúknuť dopravcom, ktorí to vedia lepšie robiť ako slovenské železnice. Ak nebudú fungovať lokálky, pravdepodobne bude problém," povedal vo štvrtok na tlačovej besede Érsek. Kritizoval rušenie vlakov v regiónoch napriek ich nižšiemu využívaniu ľuďmi počas súčasného vedenia rezortu dopravy.

Za kritickú označil najmä železničnú a cestnú dopravnú obslužnosť na juhu Slovenska, čo podľa neho súvisí aj s nedostatkom pracovných príležitostí a nadpriemernou úrovňou nezamestnanosti. "Veľmi ťažko sa chodí na juh, je odtrhnutý a nemá zabezpečené nič, aby mohol vytvárať pracovné miesta," dodal.
Ministerstvo dopravy nebude brániť vstupu súkromníkov

Ministerstvo dopravy tvrdí, že podporuje každú snahu zlepšiť železničnú dopravu na Slovensku. "Preto určite nebudeme brániť súkromným dopravcom, aby vstúpili na trate, kde dnes vlaky nepremávajú. Stačí, ak o tieto trate prejavia záujem. Podmienkou samozrejme je, že tieto trate štát nebude dotovať, pretože na to nemá peniaze," zareagoval pre agentúru SITA na Érsekov návrh hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Ministerstvo chce sústrediť vlakové kilometre na trate, o ktoré ľudia majú záujem a využívajú ich.

"Naopak, z pohľadu štátu nemá zmysel míňať dane občanov na spoje, o ktoré nie je záujem cestujúcich a premávajú prázdne," dodal hovorca.

Érsek je za ďalšiu liberalizáciu osobnej železničnej dopravy s podmienkou, aby ju súkromní dopravcovia vykonávali kvalitnejšie. "Ale nie tak, že príde súkromný dopravca a vyberie len jednu trasu. Treba mu dať jeden región a zmluvne podchytiť to, čo má zabezpečiť v regióne," povedal opozičný poslanec. V prípade podobného obsadenia autobusovej a železničnej dopravy v regiónoch by podľa neho mala byť uprednostnená ekologickejšia, pohodlnejšia, ale aj lacnejšia preprava vlakmi.
Nepoužívané koľajnice rozkradnú

"Keď na krátkych tratiach nebudú premávať vlaky, koľajnice sa rozkradnú," tvrdí Érsek. Riešenie podľa neho nie je, keď samosprávne kraje presadzujú autobusovú dopravu na úkor vlakovej.

Najmenej zaplnené vlaky sa rušili na juhu Slovenska aj počas bývalého vedenia ministerstva dopravy, kde bol Érsek štátnym tajomníkom a zodpovedal aj za železničnú dopravu. "Plne si to uvedomujem, ale teraz ide o trate ako Jesenské - Turňa nad Bodvou - Barca. To sú už posledné trate, ktoré nejakým spôsobom obchádzajú južné Slovensko. My sme rušili vlaky na krátkych úsekoch," zareagoval na otázku agentúry SITA Érsek s tým, že v súčasnosti ide o zabezpečenie obslužnosti určitého regiónu.

"Snažili sme sa vyjsť v ústrety, kde to fakticky išlo. Veľa sa doplácalo, " dodal Érsek s tým, že aj vtedy presadzoval liberalizáciu osobnej vlakovej dopravy, ale predošlá vláda predčasne skončila.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Poslanci NR SR odmietli opozičný návrh na nový daňový bonus pre matky

Poslanci NR SR odmietli opozičný návrh na nový daňový bonus pre matky

DNES - 16:04Ekonomické

Matky detí do 15 rokov nezískajú nový daňový bonus v sume 100 eur mesačne.

Erik Tomáš: Nezamestnaní ľudia budú v rámci programu ESF umiestnení do zamestnaní

Erik Tomáš: Nezamestnaní ľudia budú v rámci programu ESF umiestnení do zamestnaní

DNES - 14:21Ekonomické

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predstaví o pár dní program z Európskeho sociálneho fondu (ESF) v objeme 300 miliónov eur.

Vláda schválila štatút ministerstva cestovného ruchu a športu

Vláda schválila štatút ministerstva cestovného ruchu a športu

DNES - 12:26Ekonomické

Vláda SR schválila v stredu na svojom výjazdovom rokovaní štatút Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Michalovský Lichtgitter FRP Slovakia dostane investičnú pomoc 1,2 mil. eur

Michalovský Lichtgitter FRP Slovakia dostane investičnú pomoc 1,2 mil. eur

DNES - 11:46Ekonomické

Spoločnosť Lichtgitter FRP Slovakia dostane na zriadenie novej prevádzkarne v Michalovciach štátnu investičnú pomoc vo výške 1,229 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

Denisa Saková: O investíciách na východe Slovenska rokujeme s viacerými investormi

Denisa Saková: O investíciách na východe Slovenska rokujeme s viacerými investormi

DNES - 10:50Ekonomické

Štát rokuje s viacerými investormi nielen pre okres Michalovce, ale pre celý východ a juh Slovenska.