Ukrajina hlási kybernetický útok na weby vlády, objavil sa na nich výhražný text
- 8:59 14.01.2022
- Kyjev

Ukrajina v noci na piatok zaznamenala rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Informovali o tom agentúry AFP a Unian.
V piatok ráno nefungovali webové portály ukrajinského ministerstva školstva a vedy, ako aj rezortu diplomacie, vládneho kabinetu či ministerstva pre výnimočné situácie.
Počas útoku bol na niektoré napadnuté servery umiestnený výhražný text v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku.
„Všetky údaje na počítači sú zničené a nie je možné ich obnoviť. Všetky informácie o vás boli publikované, bojte sa a čakajte to najhoršie. To máte za vašu minulosť, prítomnosť a budúcnosť...,“ písalo sa na napadnutých vládnych webových portáloch.
V texte sa ďalej uvádzalo, že kybernetický útok je pomstou za Volyň, Organizáciu ukrajinských nacionalistov (OUN), Ukrajinskú povstaleckú armádu (UPA), Halič, Polesie a „historické zeme“. Hackeri tak odkazovali na ukrajinské ultranacionalistické organizácie a regióny krajiny.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podľa agentúry AFP však výhražná správa naznačuje, že útok bol odpoveďou na prozápadné postoje Ukrajiny.
Ukrajinský rezort školstva uviedol, že orgány vrátane Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a kybernetickej polície na probléme v súčasnosti pracujú.

Costa: EÚ je oddaná európskej budúcnosti Bosny a Hercegoviny
Predseda Európskej rady António Costa v utorok dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu.

Brazílsky prezident sa pokúsi presvedčiť Putina, aby osobne rokoval so Zelenským
Luiz Inácio Lula da Silva uviedol, že sa pokúsi osobne presvedčiť ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa zúčastnil na priamych rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Turecku.

Zomrel Robert Benton, režisér oscarového filmu Kramerová vs Kramer
Vo veku 92 rokov zomrel v nedeľu americký spisovateľ a režisér Robert Benton, ktorý má na konte aj cenou Oscar ocenený film Kramerová verzus Kramer.

Trump varoval Irán pred „masívnym maximálnym tlakom“, ak odmietne jadrovú dohodu
Americký prezident Donald Trump v utorok nazval Irán „najdeštruktívnejšou silou“ na Blízkom východe a obvinil Teherán za nestabilitu v regióne.

Americká vláda škrtla Harvardu granty za ďalších 450 miliónov dolárov
Americká vláda v utorok oznámila, že osem federálnych agentúr škrtne granty pre elitnú Harvardovu univerzitu za ďalších 450 miliónov dolárov.