• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.5.2025Meniny má Želmíra
12°Bratislava

Šéfka nemeckej diplomacie mieri do Washingtonu, na programe je aj Ukrajina

  • 16:09 03.01.2022
  • Berlín
Šéfka nemeckej diplomacie mieri do Washingtonu, na programe je aj Ukrajina

Baerbocková sa stretne okrem iných s americkým rezortným partnerom Antonym Blinkenom, oznámilo v pondelok nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková plánuje v stredu uskutočniť svoju prvú diplomatickú cestu do Washingtonu, pričom na programe je aj hroziaci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Podľa agentúry DPA to bude pre oboch ministrov druhé osobné stretnutie po decembrových rokovaniach v britskom Liverpoole – na summite ministrov zahraničných vecí siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7).

Baerbockovej návšteva podčiarkuje dôležitosť, ktorú nemecká vláda pripisuje transatlantickým väzbám, uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Baerbockovej cesta do Washingtonu prichádza na začiatku jej funkčného obdobia (nová nemecká vláda sa ujala moci v decembri) a krátko po tom, čo jej krajina prevzala 1. januára predsedníctvo v skupine G7, ktorú okrem Nemecka tvoria Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Spojené štáty a Taliansko. Rusko zo skupiny G7 vylúčili po anexii Krymského polostrova od Ukrajiny v roku 2014.

Spojené štáty v súčasnosti obviňujú Rusko z hromadenia jednotiek v oblastiach pri hraniciach s Ukrajinou a varovali pred vážnymi následkami, ak Rusko napadne Ukrajinu. Rusko odmieta, že ma v úmysle zaútočiť na Ukrajinu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie

VČERA - 21:53Zahraničné

Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov

VČERA - 21:27Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trump vo štvrtok odňala právo Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Na vlakovej stanici našli telo dieťaťa

Na vlakovej stanici našli telo dieťaťa

VČERA - 21:25Zahraničné

Prípadom sa zaoberá kriminálka, vyšetrovatelia poznajú možný scenár.

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

VČERA - 19:04Zahraničné

Americký súd vo štvrtok predbežne zablokoval dekrét prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa snažil zrušiť ministerstvo školstva, a nariadil opätovné prijatie prepustených zamestnancov.

 Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

VČERA - 17:48Zahraničné

Dohodnutá zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa prezidenta ČR Petra Pavla v rozpore s ústavným poriadkom.