USA, Nemecko a Francúzsko odsúdili súdny verdikt o likvidácii ruského Memorialu
- 6:05 29.12.2021
- Washington/Berlín

Spojené štáty americké, Nemecko a Francúzsko v utorok odsúdili rozhodnutie ruského najvyššieho súdu o likvidácii historickej, ľudskoprávnej a vzdelávacej mimovládnej organizácie Memorial.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price uviedol, že USA vyzývajú Moskvu, aby ukončila útlak nezávislých organizácií na ochranu ľudských práv.
Likvidácia Memorialu podľa Pricea svedčí o „rýchlo sa zmenšujúcom priestore pre nezávislú občiansku spoločnosť, médiá a prodemokratických aktivistov v Rusku“.
Price dodal, že USA s obavami monitorujú „pokračujúce úsilia Ruskej federácie o likvidáciu dcérskej organizácie Memorialu, Ľudskoprávneho centra Memorial“, o ktorom bude moskovský mestský súd rozhodovať v stredu.
Rozhodnutie ruského najvyššieho súdu ešte pred tým odsúdili vlády v Berlíne a Paríži a k ich kritike sa pridala aj generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovičová Buričová.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku konštatovalo, že rozsudok ruského najvyššieho súdu „je v rozpore s medzinárodnými záväzkami na ochranu základných občianskych práv, ku ktorým sa Rusko prihlásilo“.
„Toto rozhodnutie nás (Nemecko) znepokojuje, v neposlednom rade pre to, že zbavuje obete útlaku a represií ich hlasu,“ uviedla predstaviteľka nemeckého ministerstva.
Pripomenula, že Memorial prispel k výskumu, dokumentácii a prevencii závažných porušení ľudských práv a svojimi aktivitami okrem iného „definoval kolektívnu európsku identitu“ v boji proti takýmto prípadom.
Informácia o tom, že prokuratúry rôzneho stupňa majú v úmysle dosiahnuť na súde likvidáciu dvoch štruktúr Memorialu, sa objavila ešte v novembri.
Jednu žalobu – týkajúcu sa likvidácie organizácie Medzinárodný Memorial – podala ruská generálna prokuratúra na najvyšší súd. Druhú žiadosť - na likvidáciu centra pre ľudské práva Memorial - zaslala moskovská prokuratúra moskovskému mestskému súdu.
Dôvodom ich obrátenia sa na súd bolo údajné opakované hrubé porušovanie zákonov Ruskej federácie a iných právnych aktov zo strany Memorialu.
Memorial toto tvrdenie prokuratúry odmietol a trvá na tom, že neexistujú zákonné dôvody na jeho likvidáciu.
Kým už zlikvidovaný Medzinárodný Memorial (International Memorial) sa venoval najmä stalinistickým represiám a zachovaniu historickej pamäte na ich obete, Centrum pre ľudské práva Memorial monitoruje represie, ku ktorým dochádza v súčasnosti.
Organizácia Memorial v utorok uviedla, že nájde „legálne spôsoby“, ako pokračovať vo svojej práci po tom, čo súd nariadil likvidáciu jej centrálnej štruktúry - organizácie Medzinárodný Memorial-
Vo svojom vyhlásení organizácia potvrdila, že „každým možným spôsobom“ napadne rozhodnutie najvyššieho súdu.

Severná Kórea vyšetruje nehodu pri spúšťaní nového torpédoborca na vodu
Severná Kórea vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne.

Pád lietadla v San Diegu má najmenej tri obete
Najmenej tri osoby zahynuli pri páde súkromného lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok v meste San Diego v americkom štáte Kalifornia.

Deväť štátov EÚ žiada revíziu výkladu dohovoru o ľudských právach
Deväť členských štátov Európskej únie vrátane Talianska, Dánska, Poľska a Česka vyzvalo na prehodnotenie interpretácie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ruské sily podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou
Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.