Výskum hodnotil IQ v rôznych zamestnaniach, výsledky prekvapia
- 19:34 16.12.2021
- Londýn

Myslíte si, že človek ako vy by nikdy nemal na to, aby iným operoval mozog alebo budoval vesmírnu raketu? Výsledky výskumu ukazujú, že neurochirurgovia a raketoví inžinieri v skutočnosti nie sú až takí polobohovia.
„Veď to nie je ako postaviť raketu“ alebo „Nejdeš predsa operovať mozog“ sú dve najčastejšie vety, ktoré počúvame, keď podľa iných niečo nie je také náročné, ako sa môže zdať. Nemôžeme sa preto diviť, že konštruktérov rakiet a neurochirurgov bežne považujeme za mimoriadne inteligentných ľudí. Je ale pravda, že ich intelekt prevyšuje IQ bežnej populácie?
Vedci z Londýnskej univerzity odpovedali na túto otázku tak, že porovnali inteligenciu raketových vedcov a neurochirurgov s profesiami, ktoré sa v populácii vyskytujú častejšie.
Napriek tomu, čo si myslí väčšina ľudí, dve náročné profesie v skutočnosti nevykonávajú ľudia, ktorých IQ by sa zásadne líšilo od ostatných.
„Je možné, že neurochirurgov a vesmírno-leteckých konštruktérov zbytočne kladieme do popredia, a že na opis ich povolaní by sa viac hodila fráza ako 'Je to prechádzka ružovou záhradou',“ uvádzajú vedci v štúdii publikovanej na stránkach žurnálu BMJ.
Nie sú to žiadni polobohovia
Tím vedcov v rámci štúdie porovnával intelekt 329 vesmírnych inžinierov, 72 neurochirurgov a 18.257 zástupcov bežných povolaní. Každý zo zúčastnených mal vyplniť dotazník zameraný na rôzne aspekty inteligencie, ako je plánovanie a uvažovanie, pracovná pamäť, pozornosť a spracovávanie emócií. Vedci pri hodnotení zohľadnili aj ďalšie faktory ovplyvňujúce intelekt, ako je pohlavie, zručnosť a skúsenosť v danom odvetví.
Výsledky dokazujú, že neurochirurgovia aj raketoví konštruktéri sú približne rovnako inteligentní ako zvyšok populácie. Jediné, v čom sú lepší, sú schopnosti mentálneho ovládania u inžinierov a sémantické riešenie problémov u neurochirurgov. Okrem toho neurochirurgovia tiež rýchlejšie riešia problémy, ale oproti bežnej populácii sa pomalšie rozpomínajú.
V skratke sa dá povedať, že tvrdenia „Veď to nie je ako postaviť raketu“ a „Nejdeš predsa operovať mozog“ nevychádzajú z pravdivých predpokladov.
„Napriek zaužívaným stereotypom a vyššiemu zastúpeniu mužov, jednotliví vesmírno-leteckí konštruktéri a neurochirurgovia majú rôzne kognitívne vlohy, presne tak, ako zvyšok populácie,“ uvádza sa v štúdii.
„Naše výsledky zdôrazňujú potrebu ďalšieho sprístupnenia týchto profesií, vďaka čomu by sa zmiernili následky nedostatku pracovníkov a nedostatočnej rozmanitosti pri budúcich inováciách,“ dodávajú vedci.

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.