• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

SLK: Pandémia bude sezónne kolísať, naučíme sa počítať jej vlny a žiť s ňou

  • 10:42 15.12.2021
  • Bratislava
SLK: Pandémia bude sezónne kolísať, naučíme sa počítať jej vlny a žiť s ňou

Prezident Slovenskej lekárskej komory Pavel Oravec ľudí vyzýva, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

Pandémia ochorenia COVID-19 bude kolísať, naučíme sa počítať jej vlny a žiť s ňou. Tvrdí to prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec. Zmení sa na epidémiu rôznej intenzity. Komora hovorí o povinnom očkovaní či spoluúčasti nezaočkovaných ľudí.

Vírus bude mutovať na rôzne formy virulencie. Bude vyžadovať rôzne úpravy očkovacích látok. Následkami uvedeného bude získanie kolektívnej imunity obyvateľstva, narastanie vedomostí o chorobe, neustále zlepšovanie epidemiologických postupov, vývoj nových a lepšie aplikovateľných liekov, lepšie a účinnejšie zvládnutie súvisiacich sociálnych a ekonomických problémov, ako aj menší mediálny a skupinový záujem o neustále sa opakujúce problémy a témy,“ tvrdí šéf SLK.

Komora tvrdí, že sa s novým koronavírusom naučí spoločnosť žiť. Je presvedčená o tom, že sa podarí znížiť sociálne napätie, znížiť utrpenie chorých, počet mŕtvych, umožniť normálne fungovanie tzv. bielej medicíny či znížiť psychickú a fyzickú záťaž zdravotníkov.

Oravec opakovane vyzval ľudí, aby neverili hoaxom a dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Apeluje na ľudí, aby dodržiavali protipandemické opatrenia. V prípade sezónneho ústupu vyzýva tiež vládu, aby rýchlejšie uvoľňovala nastavené opatrenia. Poukázal tiež na to, že lockdown je po celom svete účinným, ale krátkodobým nástrojom. „Podporujeme preto len jeho plne zdôvodnené a krátkodobé zavedenie,“ prízvukoval.

Komora si tiež myslí, že plne zaočkovaní ľudia by mali byť v kratšej spoločenskej izolácii ako dobrovoľne nezaočkované osoby, a rovnako plne zaočkované osoby majú dostať prednosť aj pri uvoľňovaní opatrení. Nemožnosť dať sa zaočkovať v prípade jednotlivcov by mala byť zdôvodnená odborníkmi.

Hovorí, že zaočkovaný človek má oveľa menšiu vírusovú nálož a ľahší priebeh ochorenia. Navyše, nezaberá miesta v nemocniciach tak ako nezaočkované osoby. Rovnako si myslí, že bude potrebné sa očkovať viackrát.

Uprednostniť by sa pri uvoľňovaní opatrení mali skupiny najmenej ohrozené a najmenej ohrozujúce, napríklad deti. Komora si myslí, že pri riešení situácie by sa mala využívať negatívna finančná stimulácia, teda finančná spoluúčasť ľudí pri testovaní či prevencii tých, ktorí sa dobrovoľne nedajú zaočkovať. Títo ľudia podľa lekárskej komory ohrozujú seba a svoje okolie. SLK chce hovoriť aj o povinnom očkovaní obyvateľstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo obrany pripravuje zmeny v zákone o Vojenskom spravodajstve

Ministerstvo obrany pripravuje zmeny v zákone o Vojenskom spravodajstve

DNES - 15:51Domáce

Ministerstvo obrany (MO) SR pripravuje novelu zákona o Vojenskom spravodajstve.

Mária Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

Mária Kolíková: Protiinflačný balíček môže skončiť na Ústavnom súde

DNES - 14:30Domáce

Dá sa očakávať aj to, že žiaden sociálny balík nebude, pretože proces je veľmi pochybný a legislatíva môže skončiť na Ústavnom súde SR.

Eduard Heger: Balík pomoci je kompromis troch strán, chýbali mi návrhy SaS

Eduard Heger: Balík pomoci je kompromis troch strán, chýbali mi návrhy SaS

DNES - 11:50Domáce

Protiinflačný balík, o ktorom aktuálne rokuje aj Národná rada (NR) SR, je výsledkom kompromisu troch koaličných strán, pri rokovaniach chýbali návrhy SaS.

Premiér: Naša justícia sa uberá správnym smerom

Premiér: Naša justícia sa uberá správnym smerom

DNES - 11:23Domáce

Premiér Eduard Heger (OĽANO) skonštatoval, že justícia na Slovensku sa uberá správnym smerom. Reagoval tak na najnovšiu správu Európskej komisie (EK).

Mimoriadne zasadnutie výboru k Mečiarovým amnestiám bude v pondelok

Mimoriadne zasadnutie výboru k Mečiarovým amnestiám bude v pondelok

DNES - 10:25Domáce

O téme tzv. Mečiarových amnestií budú členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR rokovať v pondelok (23. 5.).