• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

  • 7:04 05.12.2021
  • Barcelona/Bratislava
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Začiatkom tohto roku 21. januára oslavoval 80 rokov španielsky operný spevák Plácido Domingo, teraz jubiluje jeho o päť rokov mladší krajan, ďalší svetoznámy operný spevák José Carreras. Spolu s dnes už nebohým Lucianom Pavarottim (1935-2007) obohatili spoločne svetovú operu v rámci projektu The Three Tenors (Traja tenori), ktorý mal obrovský úspech.

José Carreras už v začiatkoch zanechával kritikov v nemom úžase svojím dokonalým spevom a prejavom. Jeho široký koncertný repertoár obsahuje vyše 600 titulov najrozmanitejších štýlov, od barokovej po súčasnú hudbu a viac ako 60 opier, pričom sa objavil aj v hlavných úlohách niekoľkých operných filmov.

José Carreras, vlastným menom Josep Carreras i Coll, sa narodil 5. decembra 1946 v Barcelone. Už keď mal osem rokov vystúpil v rozhlase a začalo sa o ňom hovoriť ako o zázračnom dieťati. Keď mal 11 rokov, absolvoval prvé vystúpenie v Gran Teatro del Liceo v Barcelone. Hudbu študoval vo svojom rodnom meste.

Profesionálnu kariéru začal v roku 1970 v barcelonskom divadle Gran Teatre del Liceu operami Nabucco a Lucrezia Borgia. José Carreras vystupoval na prestížnych scénach ako napríklad v newyorskej Metropolitnej opere, na scéne ktorej debutoval v roku 1974 v opere Tosca. O rok neskôr nasledovala milánska La Scala. Keď Carreras spieva, publikum cíti, že hudba je jeho život, že každý tón vychádza z hĺbky jeho srdca a duše, písala odborná kritika. Preslávil sa najmä vďaka precítenej interpretácii diel Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho.

Účinkoval tiež v hlavných úlohách niekoľkých filmových opier nahratých pre televíziu a film, medzi ktorými nechýbajú opery La Bohme, I Lombardi, Turandot, Carmen, Don Carlo a mnohé ďalšie.

José Carrerasa spája spolupráca s najslávnejšími dirigentmi ako napríklad s Herbertom von Karajanom, Claudiom Abbadom, Leonardom Bernsteinom, ako aj s vynikajúcimi divadelnými režisérmi - spomenúť možno mená ako Franco Zeffirelli, Giorgio Strehler, Luigi Comencini a Harold Prince.

Na vrchole úspešnej kariéry mu v roku 1987 diagnostikovali leukémiu. Napriek tomu, že lekári dávali Carrerasovi len malé šance na vyliečenie, zákernú chorobu prekonal a opäť sa vrátil na profesionálnu umeleckú dráhu. V roku 1988 založil Nadáciu Josého Carrerasa proti leukémii, ktorá ekonomicky podporuje výskum leukémie a udržiava banku darcov kostnej drene.

Veľký ohlas vzbudil návrat José Carrerasa na koncertné pódiá v roku 1990 s mimoriadne úspešným projektom Traja tenori, ktorý ho spojil s Plácidom Domingom a Lucianom Pavarottim. Traja svetoví tenori vypredávali v deväťdesiatych rokoch štadióny s pop-operným programom a približovali klasickú hudbu širokej verejnosti. Vystúpeniami na celom svete si získali viac ako dve miliardy divákov a tým nebývalo ovplyvnili svetovú operu.

Výnimočný a neopakovateľný José Carreras navštívil viackrát aj Slovensko, keď vystúpil v Bratislave i v Košiciach. V bratislavskej športovej hale na Pasienkoch koncertoval po prvý raz v apríli 1992. V rámci svojho posledného svetového koncertného turné A Life in Music (Život v hudbe) vystúpil 8. decembra 2016 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. „Vrúcne a úžasné“, také boli slová svetoznámeho španielskeho tenoristu José Carrerasa na adresu slovenského publika.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Populárny český herec Ondřej Vetchý má 60 rokov

Populárny český herec Ondřej Vetchý má 60 rokov

VČERA - 6:42Kultúra

Český herec Ondřej Vetchý sa dnes dožíva 60 rokov.

Víťazom Eurovízie 2022 sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra

Víťazom Eurovízie 2022 sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra

5:17 15.05.2022Kultúra

Víťazom pesničkovej súťaže Eurovízia 2022 sa v noci na nedeľu podľa očakávania stala ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra so skladbou "Stefania".

Spevák skupiny U2 Bono na jeseň vydá svoje pamäti

Spevák skupiny U2 Bono na jeseň vydá svoje pamäti

9:36 11.05.2022Kultúra

Bono, spevák írskej rockovej skupiny U2, vydá v tomto roku svoju knižnú prvotinu. Sú ňou jeho memoáre s názvom "Surrender: 40 Songs, One Story".

Frontman kultovej kapely Depeche Mode Dave Gahan oslavuje okrúhle narodeniny

Frontman kultovej kapely Depeche Mode Dave Gahan oslavuje okrúhle narodeniny

7:29 09.05.2022Kultúra

Hity britskej skupiny Depeche Mode ako Personal Jesus, Policy of Truth, Everything Counts, Just Can´t Get Enough, People Are People, či Enjoy the Silence hrávajú rozhlasové stanice na celom sveta.

Do kín prichádza dokument o lídrovi skupiny Elán

Do kín prichádza dokument o lídrovi skupiny Elán

11:41 02.05.2022Kultúra

Podľa tvorcov netradičný situačný dokuportrét vypovedá o komplikovanom osobnom vesmíre Joža Ráža, lídra historicky najpopulárnejšej "československej" pop-rockovej skupiny Elán.