• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.6.2023Meniny má Stanislava
16°Bratislava

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

  • 7:04 05.12.2021
  • Barcelona/Bratislava
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Začiatkom tohto roku 21. januára oslavoval 80 rokov španielsky operný spevák Plácido Domingo, teraz jubiluje jeho o päť rokov mladší krajan, ďalší svetoznámy operný spevák José Carreras. Spolu s dnes už nebohým Lucianom Pavarottim (1935-2007) obohatili spoločne svetovú operu v rámci projektu The Three Tenors (Traja tenori), ktorý mal obrovský úspech.

José Carreras už v začiatkoch zanechával kritikov v nemom úžase svojím dokonalým spevom a prejavom. Jeho široký koncertný repertoár obsahuje vyše 600 titulov najrozmanitejších štýlov, od barokovej po súčasnú hudbu a viac ako 60 opier, pričom sa objavil aj v hlavných úlohách niekoľkých operných filmov.

José Carreras, vlastným menom Josep Carreras i Coll, sa narodil 5. decembra 1946 v Barcelone. Už keď mal osem rokov vystúpil v rozhlase a začalo sa o ňom hovoriť ako o zázračnom dieťati. Keď mal 11 rokov, absolvoval prvé vystúpenie v Gran Teatro del Liceo v Barcelone. Hudbu študoval vo svojom rodnom meste.

Profesionálnu kariéru začal v roku 1970 v barcelonskom divadle Gran Teatre del Liceu operami Nabucco a Lucrezia Borgia. José Carreras vystupoval na prestížnych scénach ako napríklad v newyorskej Metropolitnej opere, na scéne ktorej debutoval v roku 1974 v opere Tosca. O rok neskôr nasledovala milánska La Scala. Keď Carreras spieva, publikum cíti, že hudba je jeho život, že každý tón vychádza z hĺbky jeho srdca a duše, písala odborná kritika. Preslávil sa najmä vďaka precítenej interpretácii diel Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho.

Účinkoval tiež v hlavných úlohách niekoľkých filmových opier nahratých pre televíziu a film, medzi ktorými nechýbajú opery La Bohme, I Lombardi, Turandot, Carmen, Don Carlo a mnohé ďalšie.

José Carrerasa spája spolupráca s najslávnejšími dirigentmi ako napríklad s Herbertom von Karajanom, Claudiom Abbadom, Leonardom Bernsteinom, ako aj s vynikajúcimi divadelnými režisérmi - spomenúť možno mená ako Franco Zeffirelli, Giorgio Strehler, Luigi Comencini a Harold Prince.

Na vrchole úspešnej kariéry mu v roku 1987 diagnostikovali leukémiu. Napriek tomu, že lekári dávali Carrerasovi len malé šance na vyliečenie, zákernú chorobu prekonal a opäť sa vrátil na profesionálnu umeleckú dráhu. V roku 1988 založil Nadáciu Josého Carrerasa proti leukémii, ktorá ekonomicky podporuje výskum leukémie a udržiava banku darcov kostnej drene.

Veľký ohlas vzbudil návrat José Carrerasa na koncertné pódiá v roku 1990 s mimoriadne úspešným projektom Traja tenori, ktorý ho spojil s Plácidom Domingom a Lucianom Pavarottim. Traja svetoví tenori vypredávali v deväťdesiatych rokoch štadióny s pop-operným programom a približovali klasickú hudbu širokej verejnosti. Vystúpeniami na celom svete si získali viac ako dve miliardy divákov a tým nebývalo ovplyvnili svetovú operu.

Výnimočný a neopakovateľný José Carreras navštívil viackrát aj Slovensko, keď vystúpil v Bratislave i v Košiciach. V bratislavskej športovej hale na Pasienkoch koncertoval po prvý raz v apríli 1992. V rámci svojho posledného svetového koncertného turné A Life in Music (Život v hudbe) vystúpil 8. decembra 2016 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. „Vrúcne a úžasné“, také boli slová svetoznámeho španielskeho tenoristu José Carrerasa na adresu slovenského publika.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český pesničkár Jaromír Nohavica jubiluje

Český pesničkár Jaromír Nohavica jubiluje

8:24 07.06.2023Kultúra

Začínal ako textár viacerých českých spevákov a speváčok.

Pred 70 rokmi sa narodila česká herečka Libuše Šafránková

Pred 70 rokmi sa narodila česká herečka Libuše Šafránková

7:13 07.06.2023Kultúra

Srdcia divákov si Libuše Šafránková získala prvý raz ako Popoluška z obľúbenej filmovej rozprávky. Napokon jej však boli súdené nielen romantické dievčenské postavy, ale aj úlohy v známych komédiách.

Dcéra Brucea Willisa prehovorila o stave svojho otca. Takto je na tom herec teraz

Dcéra Brucea Willisa prehovorila o stave svojho otca. Takto je na tom herec teraz

19:21 02.06.2023Kultúra

​Tallulah Willis prezradila, ako je na tom jej slávny otec, ktorému bola diagnostikovaná frontotemporálna demencia.

Peter Lipa, najznámejší slovenský jazzman, oslávi 80. narodeniny

Peter Lipa, najznámejší slovenský jazzman, oslávi 80. narodeniny

6:25 30.05.2023Kultúra

Spevák, skladateľ, aranžér, organizátor, publicista a moderátor Peter Lipa oslávi dnes vzácne 80. narodeniny.

V kaštieli Betliar chystajú novinky. Oplatí sa ho navštíviť aj tým, ktorí tu už kedysi boli

V kaštieli Betliar chystajú novinky. Oplatí sa ho navštíviť aj tým, ktorí tu už kedysi boli

14:39 27.05.2023Kultúra

Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Betliar aj v tomto roku pripravuje sezónnu výstavu. Návštevníkom opäť ponúka i špeciálne prehliadky.