• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Krajniak chystá nový zákon o kontrolách v oblasti sociálnych vecí

  • 13:14 24.11.2021
  • Bratislava
Krajniak chystá nový zákon o kontrolách v oblasti sociálnych vecí

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) chystá nový zákon o inšpekcii v sociálnych veciach.

Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú predložil na portáli Slov-lex.sk. Cieľom je vytvoriť systém dozoru v oblasti sociálnych vecí a prispieť tak k zvýšeniu kvality sociálnej starostlivosti na Slovensku.

Nová legislatíva by mala zabezpečiť, aby mohol rezort práce vykonávať tzv. správny dozor, teda kontrolnú činnosť aj voči nepodriadeným subjektom. „V ďalšom postupe správneho dozoru bude ministerstvo právne relevantným spôsobom reagovať na zistené nedostatky, napríklad rozhodovať o opatreniach na nápravu zistených nedostatkov či o sankciách,“ napísal rezort v materiáli.

Na tento účel sa má na ministerstve zriadiť nový útvar. Ten bude v subjektoch kontrolovať napríklad dodržiavanie zákonnosti pri uplatňovaní práva sociálneho zabezpečenia, účelnosť peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia či kvalitu a rozsah pomoci, na zabezpečenie ktorej sa poskytuje peňažný príspevok. Útvar bude môcť kontrolovať aj kvalitu vykonávaných opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Pripravovaný návrh zákona sleduje posilnenie ochrany najzraniteľnejších fyzických osôb vzhľadom na ich dlhodobú závislosť na pomoci inej osoby pri sebaobsluhe, vzhľadom na vek alebo ťažké zdravotné postihnutie,“ napísal rezort v predbežnej informácii.

Rezort argumentuje potrebu prijatia nového zákona tým, že súčasný systém kontroly a dohľadu nad poskytovaním sociálnej pomoci je fragmentovaný a neefektívny. „Kompetencie v jeho vykonávaní sú rozdelené medzi samosprávami, viacerými organizačnými útvarmi ministerstva, Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny a príslušnými úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny,“ vymenoval rezort.

Takisto vyzdvihol, že súčasný systém dohľadu vôbec nepokrýva takmer 75.500 osôb, ktorých starostlivosť zabezpečujú neformálni opatrovatelia a osobní asistenti.

Podľa návrhu v predbežnej informácii by mala nová právna úprava kontroly v oblasti sociálnych vecí byť účinná od 1. júla 2022. Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy zákona formou

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.