Británia rozšíri podávanie posilňujúcej dávky aj na ľudí vo veku 40 až 49 rokov
- 13:07 15.11.2021
- Londýn

Podávanie posilňujúcej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Británii sa rozšíri aj na ľudí vo veku 40 až 49 rokov, oznámili v pondelok tamojší predstavitelia. Snažia sa pred chladnejšími zimnými mesiacmi zvýšiť slabnúcu imunitu obyvateľstva. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
V súčasnosti majú nárok na posilňujúcu dávku vakcíny všetci ľudia vo veku 50 a viac rokov, zdravotne zraniteľní ľudia a zdravotníci v prvej línii. Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI) teraz oznámil, že podávanie posilňujúcej (tretej) dávky sa rozšíri o ďalšiu skupinu ľudí.
Toto odporúčanie prichádza práve v čase, keď boli zverejnené údaje z praxe, ktoré ukázali, že posilňujúca dávka vakcíny poskytla vyše 90-percentnú ochranu proti príznakovému ochoreniu COVID-19 ľuďom vo veku 50 a viac rokov.
„Posilňujúce dávky pre zraniteľnejších dospelých a druhé dávky pre 16- až 17-ročných tínedžerov sú dôležitý spôsob, ako zvýšiť našu ochranu pred ochorením na covid a pred vážnym priebehom nákazy,“ uviedol predseda JCVI pre očkovanie proti covidu Wei Shen Lim.
„Tieto dávky tiež pomôžu predĺžiť našu ochranu až do roku 2022,“ dodal.
Británia používa pri posilňujúcom očkovaní prevažne vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna, pričom ľudia môžu dostať tretiu dávku šesť mesiacov po druhej dávke.
Štúdia z praxe ukázala, že ochrana pred príznakovým ochorením po posilňujúcej dávke bola 93,1 percenta u ľudí, ktorí pôvodne dostali vakcínu od AstraZenecy, a 94 percent u ľudí, ktorým predtým podali vakcínu od Pfizeru.
JCVI doplnil, že sa po podaní posilňujúcej dávky očakávala vyššia ochrana pred vážnym priebehom nákazy.
Výbor však odmietol odporučiť posilňujúce dávky pre ľudí vo veku do 40 rokov, pretože výskumníci nezískali výrazné dôkazy o poklese ochrany pred covidom po podaní pôvodných dávok v tejto vekovej skupine.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.