Eurokomisár pre spravodlivosť: V Maďarsku sa nezlepšila situácia právneho štátu
- 15:55 12.11.2021
- Budapešť

Kritický postoj Európskej komisie (EK) v otázke stavu právneho štátu v Maďarsku sa zásadne nezmenil, vyhlásil v piatok v Budapešti eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Podľa agentúry MTI eurokomisár v Maďarsku od stredy skúmal fungovanie justície, stav korupcie, situáciu médií, ako aj fungovanie systému bŕzd a protiváh.
Reynders počas tejto návštevy diskutoval s predstaviteľmi parlamentu, vlády, súdov a občianskej sféry o záveroch tohtoročnej správy EK týkajúcej sa stavu právneho štátu v jednotlivých členských krajinách Európskej únie.
„V Maďarsku jednoznačne vidieť diskrimináciu ľudí, ktorí majú odlišnú sexuálnu orientáciu,“ konštatoval eurokomisár pred novinármi. Komisia je podľa jeho slov presvedčená, že príslušné maďarské právne normy protirečia princípom slobôd v Únii.
Podčiarkol, že rozhovory s rôznymi parlamentnými skupinami a predstaviteľmi občianskej sféry potvrdili kritické zistenia EK.
Reynders zdôraznil nutnosť nezávislosti prokuratúry a súdov. O situácii maďarských médií povedal, že tie fungujú v krízovom režime spôsobenom koronavírusovou pandémiou i nedostatkom financií. Dodal však, že chýba transparentnosť v štátnej inzercii, ktorá vážnym spôsobom ovplyvňuje financovanie médií.
Eurokomisár zdôraznil, že je potrebné chrániť základné princípy Únie. „Právo EÚ je prvoradé a verdikty Súdneho dvora EÚ majú záväzný charakter,“ dodal.
„Vypočul som si názory oboch strán, stretol som sa s ministerkou spravodlivosti Judit Vargovou, ale aj s predstaviteľmi opozície, napríklad s kandidátom opozície na premiéra Péterom Márkim-Zayom i s budapeštianskym starostom Gergelyom Karácsonyom,“ povedal Reynders, ktorý oznámil, že EK sformuluje Maďarsku odporúčania a bude ho povzbudzovať k pripojeniu sa k Európskej prokuratúre (EPPO), čo však nie je povinné.

Pád lietadla v San Diegu má najmenej tri obete
Najmenej tri osoby zahynuli pri páde súkromného lietadla, ktoré sa zrútilo vo štvrtok v meste San Diego v americkom štáte Kalifornia.

Deväť štátov EÚ žiada revíziu výkladu dohovoru o ľudských právach
Deväť členských štátov Európskej únie vrátane Talianska, Dánska, Poľska a Česka vyzvalo na prehodnotenie interpretácie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Ruské sily podľa Putina vytvárajú nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou
Ruské ozbrojené sily vytvárajú „bezpečnostnú“ nárazníkovú zónu pozdĺž hraníc s Ukrajinou, oznámil vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas zasadnutia vlády.

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie
Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trump vo štvrtok odňala právo Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.