• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
Bratislava

Nútené voľno v USA straší gigantov, v ohrozní je celý svet

  • 17:25 03.10.2013
  • NEW YORK
Nútené voľno v USA straší gigantov, v ohrozní je celý svet

Výpadok vo financovaní verejných inštitúcií v Spojených štátoch pokračuje vo štvrtok tretím dňom a jeho koniec je v nedohľadne.

Prezident Barack Obama totiž ani v stredu nedokázal nájsť spoločnú reč s rivalmi z Republikánskej strany, ktorej poslanci sa s demokratmi nevedia dohodnúť na novom rozpočte. Ten mal do platnosti vstúpiť prvého októbra.

K dohode neprišlo ani po viac ako hodinovom stredajšom rokovaní medzi Obamom a republikánskym predsedom hornej komory parlamentu Johnom Boehnerom.

Stovky tisícov ľudí zamestnaných v štátnom sektore tak ostávajú doma, keďže im vláda bez platného rozpočtového rámca za ich prácu nemôže zaplatiť.

Demokrati aj republikáni sa navzájom obviňujú z neochoty vyjednávať a stanovujú si podmienky pre vyriešenie vzniknutej situácie. Obama už varoval pred vážnymi dôsledkami pre ekonomiku krajiny a žiada republikánov o schválenie navýšenia dlhového stropu.

Ten musí byť zvýšený do dvoch týždňov, inak USA hrozí formálny krach, čo by vážne poznačilo dobrú povesť najväčšej ekonomiky sveta na finančných trhoch. Od utorka si muselo prvýkrát za 17 rokov vziať v USA neplatené voľno takmer milión amerických federálnych zamestnancov.
Boeing varuje

Pozastavenie činnosti amerických federálnych úradov už začína ohrozovať niektorých veľkých zamestnávateľov. Tí varujú, že ak sa čoskoro situácia nevyrieši, budú musieť neplatené voľno udeliť tisícom svojich zamestnancov.

Výrobca Boeingov sa bojí, že súčasná situácia môže spôsobiť meškanie dodávok nových lietadiel, a to najmä novších modelov. Na spomalenie alebo pozastavenie svojich aktivít sa pripravujú americké spoločnosti, ktorých produkcia nemôže pokračovať bez prítomnosti federálnych inšpektorov.

Výrobca lietadiel Boeing potrebuje na expedíciu hotových lietadiel certifikáty od Federálneho úradu pre letectvo (FAA), ktorý však musel na neplatené voľno poslať tretinu zo svojich 46-tisíc zamestnancov.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov Boeingu to môže spôsobiť meškanie dodávok nových lietadiel, a to najmä novších modelov, vrátane vlajkovej lode Boeing 787 Dreamliner.
Neplatené voľno hrozí ďalším tisícom ľudí

Neplatené voľno by mohlo od budúceho pondelka dostať aj takmer 2000 zamestnancov firmy United Technologies, ktorej divízia Sikorsky Aircraft vyrába vojenské vrtuľníky Black Hawk.

Jej výrobný proces vojenskej techniky totiž auditujú a schvaľujú zamestnanci vládnej Agentúry pre správu armádnych zmlúv (DCMA), ktorí však sami dostali neplatené voľno, keďže ich zaradili do kategórie štátnych zamestnancov, ktorí nie sú kritickí pre fungovanie krajiny.

Zraniteľné sú aj americké spoločnosti, ktoré sa intenzívne spoliehajú na prísun vládnych financií. Dodávateľ obohateného uránu pre komerčné jadrové elektrárne USEC v stredu vo vyhlásení varoval, že do nového finančného roka sa mu podarilo preniesť financie iba na dva týždne prevádzky.

Jeho projekt centrifúgy v štáte Ohio, v celkovej hodnote 48 miliónov USD, totiž z 80 % financuje americká vláda, a ak sa tok financií neobnoví, doma bude musieť ostať minimálne časť z takmer 1000 zamestnancov projektu.

Problémy s dlhovým stropom v USA môžu poškodiť celý svet

Neúspech pri zvyšovaní dlhového stropu v USA by mohol poškodiť nielen USA, ale aj zvyšok globálnej ekonomiky. Vo štvrtok to vyhlásila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Podľa jej slov priveľká rozpočtová konsolidácia sa už negatívne prejaví na hospodárskom raste krajiny. V tomto roku ekonomika USA podľa predpokladov zaznamená rast nižší než dve percentá a v roku 2014 bude približne na úrovni jedného percenta.

Podľa Lagardeovej sa na jar eurozóna po šiestich kvartáloch dostane z recesie a v budúcom roku posilní o takmer percento. Japonská ekonomika by, ako sa zdá, mala uspieť s uvoľnenou monetárnou politikou a dostať sa z deflácie. Ekonomika krajiny by mala posilniť o približne jedno percento. "Deflácia sa blíži ku koncu a cítiť novonájdený optimizmus," povedala Lagardeová s tým, že Japonsko však musí prísť s dôveryhodným plánom ako na zníženie dlhu. "Ak to mám celkovo zhrnúť, globalizovaný svet bolí hlava," povedala Lagardeová v súvislosti s finančnou reguláciou. "Musí sa to urobiť, pretože od toho nezávisí nič menšie ako globálna finančná stabilita," dodala šéfka MMF.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

VČERA - 20:37Ekonomické

Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

VČERA - 11:28Ekonomické

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

18:07 08.05.2025Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

12:53 08.05.2025Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

21:28 07.05.2025Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.