Bittó Cigániková: Zákon o pomoci tehotným ženám obmedzí prístup k potratom

Podľa Bittó Cigánikovej sa pre návrh zákona ženy na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú.
Návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania, obmedzí prístup k interrupciám. Tvrdí to predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Kritizuje najmä predĺženie lehoty na rozmyslenie si toho, či žena podstúpi potrat.
„Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka Možnosť voľby, že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento zákrok, môže spôsobiť, že ženy sa na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú,“ uviedla v stanovisku Bittó Cigániková. Dodala, že predkladatelia návrhu svoju energiu a silu využívajú do veľkej miery na to, aby zasahovali do práv žien.
Návrh legislatívy hovorí aj o zákaze reklamy na potraty, tiež o premenovaní umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. Poslanci chcú návrhom zaviesť osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Legislatíva hovorí tiež o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky. Zákon by mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom.
Jedna z predkladateliek návrhu Anna Záborská (OĽANO) po hlasovaní avizovala pozmeňujúci návrh, ktorý má zmeniť čas na rozmyslenie pre potrat na 72 hodín. Je možné, že predložia aj pozmeňujúci návrh, ktorý by hovoril o tom, že hoci sa lehota predlžuje, ak by žena nestihla ísť na ukončenie tehotenstva, lekár by sa mohol zo zdravotných dôvodov vrátiť k 48 hodinám.
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) takisto tvrdí, že lehota 96 hodín je extrémne dlhá a že jej cieľom je znemožniť ženám dostať sa k umelému prerušeniu tehotenstva. Návrhom sa podľa PS obmedzujú práva žien. „Nechávame meniť štát na ideologické ihrisko, poslanci nebojujú za skutočné potreby,“ uviedla na tlačovej konferencii predsedníčka PS Irena Bihariová. Ide podľa nej o kroky, ktoré by mali „komplikovať a jatriť svedomie tisícom žien, ktoré stoja pred jedným z najťažších rozhodnutí vo svojom živote“.

Konanie o návrhu na podmienečné prepustenie Černáka odročili na neurčito
Konanie o návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka z väzenia odročili na neurčito.

Hnutie Slovensko a SaS vyzývajú Šaška, aby podal demisiu
Opozičné hnutie Slovensko a SaS vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby podal demisiu.

Kamil Šaško: SR nehlasovala proti pandemickej dohode, umožňuje to ďalšie kroky
Slovenská republika nehlasovala proti pandemickej dohode. To, že sa pri hlasovaní spolu s ďalšou desiatkou krajín zdržala, dáva možnosť pre ďalšie aktívne kroky.

Pokračuje verejné zasadnutie k návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka
V priestoroch leopoldovskej väznice pokračuje v utorok verejné zasadnutie k návrhu na podmienečné prepustenie Mikuláša Černáka z väzenia na slobodu.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.