Návrh na zníženie platieb za poistencov štátu je nepochopiteľný, tvrdia všeobecní lekári

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska upozorňuje, že po znížení platieb za poistencov budú peniaze chýbať všetkým pacientom bez ohľadu na ich sociálne postavenie.
Návrh Ministerstva financií SR na zníženie platieb za poistencov štátu je v čase nastupujúcej tretej vlny pandémie COVID-19 nepochopiteľný a nemá žiadnu odbornú, manažérsku ani finančnú oporu. V stanovisku na to upozornila Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS).
„Pacientom treba jasne vysvetliť, že menej peňazí v zdravotníctve znamená menej starostlivosti. Jednoduchá rovnica. Je to hazard a nezodpovednosť voči nám všetkým,“ skonštatovala prezidentka SVLS Monika Palušková. Štát podľa SVLS berie zdravotníctvu významnú časť príjmov na jeho stabilizáciu a bezpečné fungovanie pre pacientov.
„Zásadne nesúhlasíme so znížením platieb za poistencov štátu, práve naopak, prostredníctvom plnenia štátneho rozpočtu schváleného parlamentom je nevyhnutné situáciu v odbornej aj laickej verejnosti upokojiť a medicínsky, personálne aj finančne stabilizovať celý rezort,“ zdôraznila Palušková.
SVLS argumentuje napríklad tým, že pri nižších zdrojoch si zdravotné poisťovne nebudú môcť zakontrahovať a zaplatiť výkony pre svojich poistencov v nemocniciach, ambulanciách, laboratóriách či agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Dôsledkom neistoty bude finančná nestabilita vo všetkých zdravotných poisťovniach a reálne je možné predpokladať riziko ich fungovania v ozdravnom pláne ako súčasť krízového manažmentu. Bude nasledovať redukcia výdavkov vrátane úhrady inovatívnych liekov, finančne náročnej zdravotnej starostlivosti a napokon aj zhoršenie dostupnosti a kvality ambulantnej a nemocničnej zdravotnej starostlivosti,“ dodala Palušková.
Vzhľadom na aktuálnu daňovú prognózu sa má platba za poistencov štátu znížiť o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur. Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) preto koncom septembra požiadal ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o viazanie rozpočtových prostriedkov v spomínanej sume. Lengvarský v reakcii prisľúbil, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku to v žiadnom prípade neohrozí.
Štát platí zdravotné poistenie napríklad za seniorov, deti, študentov, ženy na materskej či nezamestnaných.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.