Armáda ponúkla chemických expertov, chcú ich poslať do Sýrie

Slovenská armáda je pripravená poskytnúť vojenských expertov na chemické látky aj na riešenie situácie v Sýrii.
Šéf slovenského rezortu obrany ponuku spomenul v súvislosti s medzinárodným cvičením TOXIC VALLEY 2013 v Zemianskych Kostoľanoch, na ktoré prišli vojenskí špecialisti na chemické látky z ôsmich štátov.
Organizuje ho slovenská armáda ako súčasť stredoeurópskej obrannej spolupráce v oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO).
Preverí ich medzinárodné cvičenie
Odber vzoriek toxických chemických látok, ich balenie, prepravu s následnou identifikáciou si okrem Slovákov precvičia tímy vojenských chemikov ozbrojených síl Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovinska.
Slovenské ozbrojené sily na cvičení reprezentuje 18 špecialistov z práporu RCHBO Rožňava. Každá zo zúčastnených krajín na podujatí vycvičí svoj odberový tím v špecifických činnostiach, ako aj podporných spôsobilostiach. „Slovenskí vojenskí chemici majú vo svete dobré meno vďaka ich schopnostiam, skúsenostiam a výcvikovým možnostiam,“ povedal Glváč.
Rozvoj spolupráce našich vojenských chemikov s kolegami z partnerských krajín si podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petra Vojteka vyžaduje spoločné pôsobenie, respektíve výcvik špecifických činností v medzinárodnom prostredí.
Cvičenie zvýši praktickú pripravenosť špecializovaných tímov na odoberanie vzoriek v prostredí kontaminovanom toxickými chemickými látkami a v praxi overí a zlepší schopnosť tímov odobrať, baliť a prepravovať vzorky ako dôkazový materiál a následne ich analyzovať a správne identifikovať.
V budúcnosti ich čaká špecifický výcvik
Účasť 68 zahraničných chemických špecialistov na cvičení TOXIC VALLEY 2013 znamená postupný prechod činnosti Výcvikového a testovacieho centra RCHBO v Zemianskych Kostoľanoch od doterajšieho poskytovania výcvikového priestoru k budúcemu poskytovaniu špecifického výcviku pre špecialistov z partnerských krajín.
„Okrem zvýšenia úrovne spolupráce v medzinárodnom prostredí cvičenie overí aj použiteľnosť noriem NATO v podmienkach našich ozbrojených síl, preto plánovanie, príprava, vykonanie a hodnotenie cvičenia budú realizované výhradne podľa špeciálnej aliančnej normy pre výcvik a činnosť jednotiek RCHBO,“ vysvetlil riadiaci cvičenia veliteľ Výcvikového, analytického a zásobovacieho centra RCHBO Čereňany podplukovník Martin Stanko.
Chcú tak vytvoriť podmienky pre zavedenie moderného a dostupného spôsobu vedenia vojenského cvičenia chemických odborností v našich ozbrojených silách. V Zemianskych Kostoľanoch robia výcvik špecialistov chemických odborností slovenských ozbrojených síl SR a armád partnerských krajín už niekoľko rokov.

Minister Susko sa stretol s obeťou stredajšieho lúpežného prepadnutia
Sudkyňa Okresného súdu Martin, ktorá sa v stredu stala obeťou lúpežného prepadnutia v mieste svojho bydliska v Turčianskych Kľačanoch, má plnú podporu rezortu spravodlivosti.

Kallasová vytkla Ficovi návštevu Moskvy, podľa nej je na nesprávnej strane dejín
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom
Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve
V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.