• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.5.2025Meniny má Bernard
19°Bratislava

Smer sa obracia na Európsku komisiu. Chce, aby konala voči Hegerovej vláde

  • 13:12 20.09.2021
  • Bratislava
Smer sa obracia na Európsku komisiu. Chce, aby konala voči Hegerovej vláde

Fico označil situáciu na Slovensku za memento toho, čo sa môže stať, keď sa k moci dostanú "nevzdelaní, neskúsení ľudia, často s pochybnou minulosťou".

Smer-SD sa obracia na Európsku komisiu (EK), chce, aby začala konať voči slovenskej vláde pre porušovanie ľudských práv (ĽP) a narúšanie princípov právneho štátu. Odvoláva sa na základy existencie Európskej únie. Informoval o tom šéf strany Robert Fico na pondelkovej tlačovej konferencii, na ktorú nepozval slovenské, iba české médiá.

Očakávame, že Európska komisia sa bude neudržateľnou situáciou na Slovensku zaoberať. Vychádzame z toho, že ak EK zaujíma obyčajný legislatívny proces v Maďarsku alebo Poľsku, tak ju musia zaujímať prípady zatvárania nevinných ľudí z čisto politických dôvodov. Preto v mene Smeru-SD vyzývam EK, aby začala konať proti vláde SR za to, že rozvracia právny štát a porušuje ľudské práva, čo sú základné hodnoty fungovania EÚ,“ uviedol Fico.

Šéf Smeru-SD opätovne hovorí o závažnosti situácie v bezpečnostných zložkách. Trvá na tom, že vyšetrovania viacerých káuz boli manipulované. Odmieta politizáciu procesov vyšetrovania v „živých veciach“ zo strany Smeru-SD. Podotkol, že ide o viacerých bývalých nominantov jeho vlád, ktorí podľa neho robili svoju prácu dobre. Dodal, že strana Smer-SD musí upozorňovať na rozvrat právneho štátu na Slovensku.

Argumentoval správou Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá hovorí o podozreniach z manipulovania vyšetrovaní káuz, ako aj uznesením o vznesení obvinenia voči nedávno zadržaným vyšetrovateľom Národnej kriminálne agentúry (NAKA). Hovorí, že toto nestojí na výmysloch a indíciách, ale že boli obvinení na základe legálneho odpočúvania. Obsah ich rozhovorov podľa Fica dokazuje, že vyšetrovatelia chceli zlikvidovať policajnú inšpekciu, aby ich nestíhala.

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) tento krok opozície víta. Pripomenul správu EK, v ktorej sa spomínala snaha vlády o očistu právneho štátu. Dodal, že s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou o téme viackrát hovoril. Komisia podľa neho oceňuje úsilie vlády. Podotkol, že aktuálnu situáciu spôsobila súčasná opozícia a že správa EK siaha do obdobia, kedy bol na Slovensku zavraždený novinár a jeho snúbenica. „To bolo za vlády Roberta Fica. Ak ten istý človek, za ktorého vlády bol pošliapaný právny štát na Slovensku, zvoláva EK, aby sa prišla pozrieť, môžem to čítať len tak, že si vstúpil do svedomia, uvedomil si, čo tu napáchal a chce činiť pokánie. Inak si to neviem predstaviť,“ uzavrel premiér.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK

DNES - 17:03Domáce

Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky zrušené od utorkovej polnoci.

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS

DNES - 16:38Domáce

Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol.

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister

DNES - 16:35Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia

DNES - 16:05Domáce

Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.

V jazierku našli telo dieťaťa

V jazierku našli telo dieťaťa

DNES - 15:36Domáce

V jazere v areáli miestnej firmy našli telo maloletej osoby.