• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.5.2025Meniny má Bernard
15°Bratislava

Recyklovať možno aj obaly z čokoládových výrobkov

  • 9:01 20.09.2021
  • Bratislava
Recyklovať možno aj obaly z čokoládových výrobkov

Aj obaly z čokoládových výrobkov je potrebné vyhodiť do správneho kontajnera na triedený odpad.

Pokiaľ nie je jasné, či je celá bonboniéra zabalená v celofánovej alebo plastovej fólii, je lepšie obal vyhodiť do plastov. Pre TASR to uviedla Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.

Väčšinou sú čokolády a čokoládové výrobky balené do obalov z plastov, papiera alebo hliníkových fólií. Niektoré obaly sa skladajú z viacvrstvových materiálov, vtedy ich treba vytriediť do kontajnerov na nápojové kartóny alebo podľa zložky, ktorá je v obale viac zastúpená,“ vysvetľuje Kretter.

Z viacvrstvového materiálu, ktorý patrí do kontajnerov na nápojové kartóny, je zložená napríklad biela časť bonboniér, ktorá slúži na oddelenie a ochranu bonbónov od zvyšku. Rovnako sa z neho skladá vnútorný obal čokoládových tyčiniek rôznych príchutí (napr. rumová alebo nugátová). Vonkajší obal takýchto tyčiniek je tvorený z plastu. V prípade bonboniér patrí papierová krabica do papiera, no vanička, v ktorej sú poukladané čokoládové bonbóny, je z plastu.

Väčšina tabuľkových čokolád, čokoládových keksíkov a sušienok je balená do plastového obalu. Niektoré čokoládové produkty, napríklad okrúhle piškóty plnené ovocným želé máčané v čokoláde, sú poukladané v plastovej vaničke, ktorá je ešte celá zabalená v plastovom obale. Všetky tieto obaly patria do triedeného zberu plastov. Existujú aj čokolády, ktoré sú balené do dvojvrstvových obalov, najskôr do staniolu alebo hliníkového obalu, ktorý patrí do kovov a následne do papiera.

Jemné pečivo, ktoré je určené hlavne deťom, je tiež balené dvojvrstvovo. Pečivo je uložené vo vaničke z papiera, ktorý ak nie je mastný, patrí do triedeného zberu papiera. Celé je to ešte zabalené do plastového obalu, ktorý treba vyhodiť do plastu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc

VČERA - 19:34Domáce

Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?

VČERA - 19:31Domáce

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

VČERA - 19:00Domáce

Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody

VČERA - 18:21Domáce

Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie

VČERA - 17:25Domáce

Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.