• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Pred parlamentom sa zišli stovky ľudí, podujatie organizovala iniciatíva My sme les

  • 18:42 16.09.2021
  • Bratislava
Pred parlamentom sa zišli stovky ľudí, podujatie organizovala iniciatíva My sme les

Stovky ľudí sa zišli vo štvrtok poobede pred Národnou radou SR na podporu plánovanej reformy národných parkov.

Demonštranti žiadajú utlmenie ťažby na štátnych pozemkoch v národných parkoch a o presun pozemkov v národných parkoch patriacich štátu pod ochranárov.

Iniciatíva My sme les, ktorá akciu zorganizovala, chcela poslancom odkázať, že ľudia pozorne sledujú, či konečne zastavia devastáciu vzácnych lesov v národných parkoch. Pripomenula, že parlament doteraz nikdy nestál pred tak závažným rozhodnutím - odobrať správu štátnych pozemkov v národných parkoch lesohospodárskym podnikom, ktoré v nich ťažia drevo, a dať ju Štátnej ochrane prírody pod Ministerstvom životného prostredia.

Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako „Podporujeme reformu národných parkov“, „Slobodné národné parky sú dobré pre všetkých“ či „Národné parky pre prírodu a ľudí“. Podľa Mareka Kuchtu z iniciatívy My sme les petíciu Osloboďme národné parky podpísalo vyše 36.000 ľudí. „Situácia v národných parkoch je kritická, každý z nich je jedinečný, avšak čo sa týka ekologickej situácie, sú na tom veľmi zle,“ povedal Kuchta.

Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny je podľa organizátorov dôležitá, pretože situácia v národných parkoch je kritická. Podľa iniciatívy každý mesiac odíde 1600 – 2800 vyťažených kamiónov dreva z národných parkov či 380 – 640 kamiónov týždenne. „Za deň je to 75 až 130 kamiónov vyťaženého dreva len z národných parkov,“ povedal Kuchta. V súčasnosti sú národné parky podľa Kuchtu atraktívne napríklad na výstavbu hotelov či ťažbu dreva.

V súvislosti s reformou sa protestovalo minulý týždeň i v Banskej Bystrici. Na celoslovenskom zhromaždení na podporu vidieka a jeho obyvateľstva, ktoré sú proti reforme národných parkov a chránených území, sa vo štvrtok (9.9.) zišlo cez tisíc účastníkov. Rečníci zdôraznili, že pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude mať negatívne dosahy.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) reagoval na zhromaždenie s tým, že ľudí zavádzajú. Upozornil, že reforma sa netýka majiteľov neštátnych lesov a pokusy spolitizovať ju sú nešťastné. Slovenská lesnícka komora vyjadrenie envirorezortu, že organizátori nedávneho zhromaždenia v Banskej Bystrici sú politicky motivovaní a podávajú klamlivé informácie, odmietla.

Novela zákona o reforme národných parkov hovorí o presune pozemkov v národných parkoch patriacich štátu pod ochranárov. Zámer predložili do parlamentu koaliční poslanci. Poslanci parlamentu by o novele zákona o ochrane prírody mali rokovať na októbrovej schôdzi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kauzou trenčianskeho baru Fatima sa bude zaoberať Okresný súd v Trnave

Kauzou trenčianskeho baru Fatima sa bude zaoberať Okresný súd v Trnave

VČERA - 17:59Domáce

Kauzou prebratia trenčianskeho baru Fatima, kde figuruje obžalovaná bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská a ďalší dvaja spoluobžalovaní, sa bude napokon zaoberať Okresný súd v Trnave.

Šeliga: Predbežná konzultácia referendových otázok neexistuje, Fico zavádza

Šeliga: Predbežná konzultácia referendových otázok neexistuje, Fico zavádza

VČERA - 17:04Domáce

Nič také, ako predbežná konzultácia referendových otázok neexistuje, snahy lídra Smeru-SD Roberta Fica sú výhovorkou pre oklamaných občanov.

Potápači našli telo 61-ročného policajta

Potápači našli telo 61-ročného policajta

VČERA - 16:45Domáce

Skúsený policajt a potápač zomrel na štrkovisku Čierna Voda.

Rehabilitácia v ÚVN vrátane procedúr bude mimo prevádzky

Rehabilitácia v ÚVN vrátane procedúr bude mimo prevádzky

VČERA - 16:27Domáce

Pracovisko fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku bude od piatka 22. októbra mimo prevádzky, a to vrátane liečebných procedúr.

SHMÚ: Situácia s rozpočtom je zložitá, no hovoriť o rušení úloh je predčasné

SHMÚ: Situácia s rozpočtom je zložitá, no hovoriť o rušení úloh je predčasné

VČERA - 16:25Domáce

K žiadnemu definitívnemu verdiktu o zrušení výskumných úloh Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) neprišlo.