Korčok: Situácia v Afganistane je pre medzinárodné spoločenstvo zlomová
- 19:03 17.08.2021
- Bratislava

To, čo sa deje v Afganistane, je zlomové pre túto krajinu i pre celé medzinárodné spoločenstvo, ktorého súčasťou je aj Slovenská republika. Povedal to v utorok minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok.
„Súčasná situácia v Afganistane je opakom toho, čo by sme si želali, a dramatické scény z Afganistanu – a v ostatných hodinách najmä hlavného mesta Kábul – nám nedávajú akúkoľvek šancu to, čo vidíme, prikrášľovať alebo hovoriť o tom v lepších farbách,“ uviedol Korčok.
„Ukončenie misie bolo plánované inak,“ povedal. „Nedošlo k správnemu vyhodnoteniu dôsledkov odchodu Spojených štátov a nás, ostatných spojencov, osobitne pokiaľ ide o rýchlosť, s akou je Taliban schopný prebrať moc v krajine,“ konštatoval šéf slovenskej diplomacie.
Kapituláciu afganskej vlády a armády Korčok označil za „tristnú“. Pripomenul, že do afganskej armády boli investované finančné prostriedky, aby bola schopná chrániť krajinu pred extrémistami Talibanu. „Ak sama vláda nie je ochotná sa vysporiadať s hrozbou, v tomto prípade Talibanom, tak z vonku sa to naveky zvládnuť jednoducho nedá,“ povedal.
Koniec medzinárodnej misie v Afganistane podľa Korčoka raz prísť musel, no za „úplne iných okolností, ako sme si to predstavovali“.
Minister takisto pripomenul, že podnetom misie v Afganistane z roku 2001 bola situácia, keď z územia Afganistanu za vlády Talibanu operovala teroristická organizácia al-Káida, ktorá uskutočnila útoky voči USA i viacerým európskym krajinám.
„Hlavným cieľom tejto misie, keď sa formovala, bolo, aby sa táto krajina, Afganistan, nestala trvalým útočiskom pre terorizmus,“ povedal s tým, že „časť tohto konkrétneho cieľa sa naplniť podarilo“.
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ podľa Korčoka na svojom utorňajšom mimoriadnom rokovaní hovorili aj o najbližšom vývoji situácie v Afganistane. Medzi priority zaradil udržanie prevádzky letiska v Kábule tak, aby „sa mohla dokončiť evakuácia personálu“.
„Stále pracujeme na tom, aby náš slovenský vojenský špeciál prišiel do Kábulu a mohol odtiaľ prioritne odviezť slovenských občanov,“ povedal Korčok.
Upozornil aj na možný návrat Talibanu k moci. „Taliban musí sám sebe zodpovedať v tejto chvíli základnú otázku, či sa chce vrátiť do spôsobu vládnutia v rokoch 1996 – 2001,“ povedal Korčok.
Spojenci musia podľa neho po naplnení primárnych cieľov spolu komunikovať a vyhodnotiť lekcie z toho, ako misia v Afganistane „dochádza do svojho konca“.
Korčok si podľa svojich slov uvedomuje aj „domáci pohľad“ a kritické vnímanie situácie v Afganistane na Slovensku. Pripomenul, že celá operácia a jej záver sa nevyvíjajú takým spôsobom, ako sme si to želali.

Putin a Si vyzdvihli spoločné rokovania v Moskve a spoluprácu medzi krajinami
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching vyhlásili, že vo štvrtok v Moskve viedli „produktívne“ a „srdečné“ rozhovory a podpísali niekoľko dohôd.

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA
Ukrajinskí poslanci vo štvrtok jednomyseľne hlasovali za ratifikáciu dohody o nerastných surovinách so Spojenými štátmi. Oznámil to jeden z poslancov.

Zelenskyj žiada medzinárodnú pomoc na boj proti Rusku, odsúdil oslavy v Moskve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval medzinárodných spojencov, aby sa zjednotili v odpore proti ruskej ofenzíve na Ukrajine.

Status ochrany vlkov v EÚ sa zmení
Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii z „prísne chránený“ na „chránený“, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, Moskva sa obhajuje
Ukrajina vo štvrtok vyhlásila, že Rusko na ňu útočí na celej frontovej línii napriek trojdňovému prímeriu, ktoré od 8. do 10. mája vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, a označila ho za „frašku“.