• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 16.6.2024Meniny má Blanka, Bianka
23°Bratislava

OSN schválila rezolúciu o Sýrii, odsúdila chemický útok

  • 10:24 28.09.2013
  • NEW YORK
OSN schválila rezolúciu o Sýrii, odsúdila chemický útok

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok večer schválila dlho očakávanú rezolúciu, ktorá režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada prikazuje zbaviť sa chemických zbraní.

Zároveň odsudzuje sarínový útok z 21. augusta na okraji Damasku. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dokument označil za "prvé nádejné správy v Sýrii za veľmi dlhý čas". V polovici novembra chce v tejto súvislosti zorganizovať aj mierovú konferenciu.

Rezolúcia č. 2118 je výsledkom tvrdých rokovaní najmä medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Medzinárodným silám dáva konkrétne záväzky, ako eliminovať al-Asadov chemický arzenál. Na základe neho experti zmonitorujú a zbavia sa odhadom asi 1000 ton chemických zbraní do polovice roku 2014. Experti tento ambiciózny časový rámec označili za veľmi optimistický.

Ministri zahraničných vecí, ktorí sa zúčastnili na rokovaní BR OSN, však priznali, že rozpory medzi veľmocami v súvislosti s riešením krízy v Sýrii stále pretrvávajú.

"Ak režim (sýrskeho prezidenta) nebude konať, prídu následky," varoval 15-člennú Bezpečnostnú radu americký minister zahraničných vecí John Kerry. Schválený text však privítal, keďže mocnosti podľa neho "odmietli politiku pre spoločné dobro". "Stále sme schopní vykonávať veľké veci," dodal.

Rezolúcia v súvislosti so spomínaným útokom v Damasku, ktorý už oficiálne potvrdili aj inšpektori OSN, neobsahuje žiadnu hrozbu sankcií. Umožňuje ale prijatie istých opatrení v prípade, že americko-ruský plán nebude naplnený.

Dokument "najsilnejším možným spôsobom odsudzuje akékoľvek použitie chemických zbraní Sýrskou arabskou republikou, predovšetkým v prípade útoku z 21. augusta 2013," uvádza sa v texte. Incident má podľa USA na svedomí al-Asadova vláda a jeho výsledkom bolo údajne až 1400 obetí vrátane stoviek detí. Sýrsky režim, podobne ako jeho spojenec Rusko, zodpovednosť za neho odmieta.

V prípade porušenia podmienok hovoriacich o odstránení chemického arzenálu al-Asadom však rezolúcia sankcie pripúšťa. Mocnosti sa totiž dohodli, že "prijmú opatrenia na základe Kapitoly VII Charty OSN," ak Sýria plán nedodrží. Kapitola VII. hovorí aj o použití vojenskej sily voči členovi OSN. Rusko už ale avizovalo, že útok na svojho spojenca nepripúšťa.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Kyjeve sa konal prvý pochod Pride od začiatku invázie

V Kyjeve sa konal prvý pochod Pride od začiatku invázie

DNES - 19:05Zahraničné

Približne 500 ľudí sa zúčastnilo v nedeľu za prísnych bezpečnostných opatrení pochodu za práva homosexuálnych, bisexuálnych a transrodových ľudí v Kyjeve.

Zelenskyj: Rusko nie je pripravené diskutovať o spravodlivom mieri

Zelenskyj: Rusko nie je pripravené diskutovať o spravodlivom mieri

DNES - 17:35Zahraničné

Rusko nie je pripravené diskutovať o spravodlivom a trvalom mieri, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu na tlačovej konferencii vo Švajčiarsku, kde sa konal dvojdňový mierový summit o Ukrajine.

Hamšík na Majstrovstvách Európy pripúšťa senzáciu v podaní Slovenska

Hamšík na Majstrovstvách Európy pripúšťa senzáciu v podaní Slovenska

DNES - 16:42Zahraničné

Nadšenie a odhodlanie slovenského tímu pred úvodným zápasom na ME v Nemecku dávajú zabudnúť na jeho postaveniu na turnaji aj v skupine.

Na Islande havaroval autobus s českými turistami

Na Islande havaroval autobus s českými turistami

DNES - 16:38Zahraničné

Na severe Islandu havaroval v piatok autobus s českými turistami.