• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

OSN schválila rezolúciu o Sýrii, odsúdila chemický útok

  • 10:24 28.09.2013
  • NEW YORK
OSN schválila rezolúciu o Sýrii, odsúdila chemický útok

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok večer schválila dlho očakávanú rezolúciu, ktorá režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada prikazuje zbaviť sa chemických zbraní.

Zároveň odsudzuje sarínový útok z 21. augusta na okraji Damasku. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dokument označil za "prvé nádejné správy v Sýrii za veľmi dlhý čas". V polovici novembra chce v tejto súvislosti zorganizovať aj mierovú konferenciu.

Rezolúcia č. 2118 je výsledkom tvrdých rokovaní najmä medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Medzinárodným silám dáva konkrétne záväzky, ako eliminovať al-Asadov chemický arzenál. Na základe neho experti zmonitorujú a zbavia sa odhadom asi 1000 ton chemických zbraní do polovice roku 2014. Experti tento ambiciózny časový rámec označili za veľmi optimistický.

Ministri zahraničných vecí, ktorí sa zúčastnili na rokovaní BR OSN, však priznali, že rozpory medzi veľmocami v súvislosti s riešením krízy v Sýrii stále pretrvávajú.

"Ak režim (sýrskeho prezidenta) nebude konať, prídu následky," varoval 15-člennú Bezpečnostnú radu americký minister zahraničných vecí John Kerry. Schválený text však privítal, keďže mocnosti podľa neho "odmietli politiku pre spoločné dobro". "Stále sme schopní vykonávať veľké veci," dodal.

Rezolúcia v súvislosti so spomínaným útokom v Damasku, ktorý už oficiálne potvrdili aj inšpektori OSN, neobsahuje žiadnu hrozbu sankcií. Umožňuje ale prijatie istých opatrení v prípade, že americko-ruský plán nebude naplnený.

Dokument "najsilnejším možným spôsobom odsudzuje akékoľvek použitie chemických zbraní Sýrskou arabskou republikou, predovšetkým v prípade útoku z 21. augusta 2013," uvádza sa v texte. Incident má podľa USA na svedomí al-Asadova vláda a jeho výsledkom bolo údajne až 1400 obetí vrátane stoviek detí. Sýrsky režim, podobne ako jeho spojenec Rusko, zodpovednosť za neho odmieta.

V prípade porušenia podmienok hovoriacich o odstránení chemického arzenálu al-Asadom však rezolúcia sankcie pripúšťa. Mocnosti sa totiž dohodli, že "prijmú opatrenia na základe Kapitoly VII Charty OSN," ak Sýria plán nedodrží. Kapitola VII. hovorí aj o použití vojenskej sily voči členovi OSN. Rusko už ale avizovalo, že útok na svojho spojenca nepripúšťa.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

VČERA - 22:03Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

VČERA - 22:02Zahraničné

Nemecká vláda v reakcii na nápor nelegálnych migrantov zvažuje zavedenie stálych kontrol na hraniciach s Českom a Poľskom.

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

VČERA - 21:58Zahraničné

Vo veku 98 rokov zomrel v piatok na klinike v Ríme bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano.

Dôchodcovia uviazli na odpočívadle, vodič ich tam nechal aj s autobusom

Dôchodcovia uviazli na odpočívadle, vodič ich tam nechal aj s autobusom

VČERA - 21:01Zahraničné

Na mieste musel zasahovať Červený kríž.

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým bojmi v Náhornom Karabachu

VČERA - 17:33Zahraničné

Európska komisia v piatok oznámila, že zmobilizuje 500.000 eur dodatočnej humanitárnej pomoci na podporu osôb postihnutých eskaláciou nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu.