RSF vyzýva na vyšetrenie útokov proti novinárom počas protestov aj na Slovensku

RSF po demonštráciách zo soboty 24. júla vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku a na Slovensku zdôrazňuje, že vlády jednotlivých krajín musia urobiť omnoho viac na ochranu žurnalistov.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyhlásila, že počas víkendových protestov proti koronavírusovým obmedzeniam, ktoré sa konali v štyroch členských krajinách EÚ vrátane SR, boli "fyzicky napadnutí" najmenej siedmi novinári a ďalší čelili vyhrážkam. Organizácia vyzýva na vyšetrenie týchto incidentov, informovala v stredu agentúra AFP.
„Novinári by nemali byť obviňovaní za nezhody protestujúcich s vládou,“ povedal Pavol Szalai, šéf oddelenia RSF pre EÚ a Balkán. „Je neprijateľné vystavovať ich útokom, hrozbám a brániť im v pokrývaní udalostí z pozície nezávislých pozorovateľov,“ kritizoval. „Žiadame, aby novinári dostali počas protestov účinnú ochranu a aby sa fyzické útoky dôsledne vyšetrili,“ apeloval. Právo na spravodajstvo musí zvíťaziť, dodal.
AFP s odvolaním sa na RSF píše, že v talianskej Florencii demonštranti „kopali a urážali niekoľko hodín“ videoreportéra Saveria Tommasiho z portálu Fanpage.it, pričom mu poškodili kameru. Demonštranti v Ríme nadávali reportérom televízie RAI, v Janove zase spravodajcom denníka Il Secolo XIX a novín Genova24. Protestujúci slovne napádali i novinárov v Miláne a do jedného z nich i strkali.
Vo Francúzsku počas protestu v prímorskom meste Marseille zažili dvaja žurnalisti stanice France 2 „výsmech, fyzický útok a urážky“. Prívrženec krajnej pravice v meste Besancon udrel reportéra stanice Radio BIP/Média 25 Toufika de Planoisea. V metropole Paríž demonštranti obkľúčili a prinútili odísť dvoch reportérov súkromnej spravodajskej stanice BFMTV, ktorých nazvali „kolaborantmi“.
V španielskom hlavnom meste Madrid sa účastníci protestu proti noseniu rúšok a očkovaniu maloletých „vyhrážali a slovne útočili“ na reportérku televízie Antena 3 Soniu Lópezovú. Takisto vypískali novinára stanice Telemadrid Antonia Camposa a „pokúšali sa mu brániť v práci“. Protestujúci vypískali i tím stanice LaSexta, ktorú obvinili z „manipulácie“ a jej novinárov nazvali „vrahmi“.
Protesty sa od piatka do pondelka konali i pred Národnou radou SR. Namierené boli proti novele zákona umožňujúcej Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) alebo regionálnym hygienikom pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu. „Protestujúci zaútočili na reportéra a kameramana najväčšej súkromnej televízie Markíza, strkali do nich a urážali ich, pričom im poškodili kameru,“ pripomína RSF.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť
Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej
Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky
Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.

Žilinka: Skončím vo funkcii vtedy, keď sa naplní môj čas
Generálny prokurátor Maroš Žilinka skončí vo funkcii vtedy, keď sa naplní jeho čas. Otázky o zotrvaní na poste nie sú podľa neho na mieste. Žilinka to uviedol vo štvrtok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.