Vetrák: V legislatíve o štátnom občianstve chceme skrátiť dĺžku pobytu na 2 roky

Návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne Ministerstva vnútra (MV) SR by sa mal ešte upraviť.
Poslanci chcú cez pozmeňujúci návrh skrátiť dĺžku pobytu v zahraničí, ktorý by museli preukazovať občania, ktorí si chcú nechať slovenské občianstvo pri nadobudnutí cudzieho. V novele sa hovorí o piatich rokoch, poslanec Milan Vetrák (OĽANO) to chce upraviť na dva roky. Pre TASR tiež uviedol, že na zmenu MV prikývlo, no zatiaľ s tým nesúhlasí ministerstvo zahraničných vecí. O novele sa má v parlamente rokovať v septembri.
V súčasnosti platí, že občan SR nadobudnutím cudzieho občianstva stráca automaticky slovenský pas. Takto oň doposiaľ prišlo 3738 ľudí. Novela, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania ešte v marci, hovorí o tom, že o slovenské občianstvo by nemuseli prichádzať ľudia, ak majú na území štátu, ktorého občianstvo nadobudnú, pobyt najmenej päť rokov.
Vetrák spolu s poslancami Ondrejom Dostálom (SaS) a Gáborom Grendelom (OĽANO) to chcú zmeniť na dva roky. „Ideálne by bolo, keby sme od nich nechceli preukazovať žiadnu dĺžku pobytu v zahraničí, ale rozumieme, že sa to dá aj zneužívať. A preto navrhujeme - do minulosti už tí, ktorí utrpeli Ficovou novelou, od nich nežiadajme žiadne preukazovanie pobytu v zahraničí, ale do budúcna tých päť rokov skráťme aspoň na dva roky, aby sa to nedalo zneužívať, ale aby to nebolo prísnejšie, ako je to dnes,“ skonštatoval Vetrák. V súčasnosti podľa vyhlášky MV nemusí minister trvať na piatich rokoch preukázaného pobytu v zahraničí. V navrhovanej novele je to podľa neho „natvrdo“ päť rokov, čo považuje za nesprávne.
Okrem toho chcú poslanci upraviť aj to, aby Slováci v zahraničí, ktorí majú o tom osvedčenie a významne sa pričinili o rozvoj komunity, dostali štátne občianstvo bez ohľadu na dĺžku pobytu na Slovensku. V návrhu riešia aj potomkov emigrantov, ktorí počas socializmu opustili Slovensko, bolo im odňaté občianstvo a nikdy sa ich deti na Slovensku nezdržiavali. „Chceme, aby občianstvo mohli dostať aj bez ohľadu na to, že sa na Slovensku nikdy nezdržiavali, práve preto, že občianstvo bolo ich rodičom a prarodičom odobraté na základe toho, že opustili nedemokratický režim a odišli žiť do zahraničia,“ vysvetlil Vetrák.
Rezort vnútra tvrdí, že návrh novely sa presunul „vzhľadom na potrebu ďalších koaličných rokovaní k ustáleniu konkrétnych riešení“. Dodal, že návrh je predmetom rokovania parlamentu, a teda už nie je v dispozícii ministerstva.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.

STVR: Rada zvolila za novú generálnu riaditeľku telerozhlasu Martinu Flašíkovú
Novou generálnou riaditeľkou STVR sa stala Martina Flašíková.