Pooperačné kontroly zdravotného stavu pápeža Františka sú "dobré"
- 13:57 06.07.2021
- Vatikán

Vatikán v utorok oznámil, že výsledky bežných pooperačných kontrol zdravotného stavu pápeža Františka sú "dobré".
Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa naďalej zotavuje po chirurgickom zákroku hrubého čreva, ktorý podstúpil v nedeľu. Informovala o tom agentúra AP.
„Jeho Svätosť pápež František si počas noci dobre odpočinul,“ uviedol vo vyhlásení tlačový hovorca Vatikánu Matteo Bruni. „Dnes ráno sa naraňajkoval, prečítal si noviny a poprechádzal sa,“ priblížil.
Osemdesiatštyriročného najvyššieho pontifika hospitalizovali v Gemelliho nemocnici v Ríme v nedeľu. Zákrok bol plánovaný z dôvodu zúženia hrubého čreva – symptomatickej divertikulárnej stenózy – a František ho podstúpil v celkovej anestéze. Operácia trvala približne tri hodiny.
Ak nenastanú komplikácie, pápež by mal zostať v nemocnici v Ríme do konca týždňa.
Talianske médiá, na ktoré sa odvolala agentúra AFP, informovali, že pápež mal pôvodne podstúpiť menej invazívnu – laparoskopickú – operáciu, avšak nakoniec sa lekári rozhodli pre klasickú chirurgickú operáciu.
Dôvodom, prečo nakoniec zvolili laparotómiu, bola jazva z predchádzajúcej operácie brušnej dutiny. Zmena metódy operačného zákroku je podľa odborníkov bežným postupom.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.