• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
15°Bratislava

Nemeckí odborníci: Kolektívnu imunitu zrejme nedosiahneme bez zaočkovania detí

  • 6:05 06.07.2021
  • Berlín
Nemeckí odborníci: Kolektívnu imunitu zrejme nedosiahneme bez zaočkovania detí

Kolektívnu imunitu proti koronavírusu pravdepodobne nebude možné dosiahnuť bez zaočkovania detí a mladistvých, vyplýva z vyjadrenia Nemeckej imunologickej spoločnosti (DGfI). Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Obvykle sa vychádza z toho, že kolektívna imunita bude dosiahnutá, keď je voči patogénu chránených 60 až 70 percent obyvateľstva. To však predpokladá, že tento patogén sa nemôže v týchto osobách množiť,“ povedal viceprezident DGfI Reinhold Förster pre utorkové vydania denníkov vydavateľstva Funke.

Podľa jeho slov je to však pri koronavíruse SARS-CoV-2 iné – ľudia ho môžu prenášať, aj keď sami nie sú chorí, aj keď sú zaočkovaní a úplne bez príznakov. Situácia sa pritom zhoršila pri delta variante koronavírusu. „Je oveľa nákazlivejší. Veľmi silno postihuje mladistvých a deti,“ priblížil Förster. „Pokiaľ táto skupina nie je zaočkovaná vôbec alebo je zaočkovaná len trocha, nezískame kolektívnu imunitu.“

Podľa nemeckého úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb, Inštitútu Roberta Kocha (RKI), by v boji proti delta variantu malo byť úplne zaočkovaných najmenej 85 percent populácie vo veku 12 – 59 rokov a 90 percent ľudí vo veku od 60 rokov.

Pri včasnom dosiahnutí tejto miery zaočkovanosti sa výraznejšia štvrtá vlna počas najbližšej jesene/zimy nezdá pravdepodobná,“ vyplýva z dokumentu RKI zverejneného v pondelok.

Nemecká Stála komisia pre očkovanie (Stiko) zatiaľ nevydala odporúčanie na všeobecné očkovanie detí vo veku od 12 rokov. Odporúča len vakcináciu 12- až 17-ročných ľudí so zdravotnými problémami ako obezita, cukrovka či chronické ochorenia pľúc. Bez ohľadu na to je v krajine možné podanie vakcíny po individuálnom rozhodnutí rodičov s deťmi a ich lekármi, píše DPA. Pre deti do 12 rokov nie je dosiaľ schválená žiadna očkovacia látka proti covidu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania

Trumpova administratíva chce deportovať ruskú vedkyňu, ktorá sa obáva zadržania

DNES - 7:57Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snaží deportovať vedkyňu Kseniu Petrovovu z Harvardovej univerzity späť do Ruska.

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí

DNES - 6:19Zahraničné

Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?

DNES - 6:15Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti

DNES - 6:06Zahraničné

Blesk priamo zasiahol dvoch dospelých.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier

VČERA - 22:22Zahraničné

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.