Smer-SD sa pre novelu Trestného zákona týkajúcu sa kyberšikany obrátil na Ústavný súd SR

Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu Trestného zákona, ktorá zavádza nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania, obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR. Žiada ho o pozastavenie účinnosti schválenej právnej úpravy. TASR o tom informovali z tlačového odboru strany.
Zákon je podľa Smeru-SD napísaný vágne, zmätočne a môže útočiť na slobodu slova. „Namiesto exaktných pojmov a jasne definovanej skutkovej podstaty trestného činu sa tu rozhodli schváliť formulácie, ktoré sú ľahko zneužiteľné proti každému z nás, ktorí v online priestore dlhodobo šírime napríklad svoj politický názor,“ uviedol podpredseda strany Erik Kaliňák. Myslí si, že akákoľvek expresívnejšia politická kritika sa môže vďaka novele chápať ako trestný čin. Pri chránenej osobe sa sadzba za tento trestný čin zvyšuje. Chránenou osobou sú podľa neho aj verejní činitelia.
Smer-SD očakáva, že tento zákon, podobne ako v prípade ohovárania, zaťaží políciu. Strana sa obáva, že zákon bude aplikovaný selektívne v tom, že ľudia môžu byť perzekvovaní za svoj vlastný názor, ale len v prípade, že budú útočiť na vládnu koalíciu.
Novela, ktoré je účinná od štvrtka, zavádza nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania. Pokrývať má najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Tri roky odňatia slobody môžu podľa novej legislatívy hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie. Trest môže hroziť v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu na právach.
Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí značnú škodu, alebo s úmyslom získať značný prospech, alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až šesť rokov za mrežami.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť
Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej
Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky
Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.

Žilinka: Skončím vo funkcii vtedy, keď sa naplní môj čas
Generálny prokurátor Maroš Žilinka skončí vo funkcii vtedy, keď sa naplní jeho čas. Otázky o zotrvaní na poste nie sú podľa neho na mieste. Žilinka to uviedol vo štvrtok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.