• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

Pápež napísal ďakovný list kňazovi, ktorý pracuje s ľuďmi z komunity LGBTQ

  • 21:58 28.06.2021
  • Vatikán
Pápež napísal ďakovný list kňazovi, ktorý pracuje s ľuďmi z komunity LGBTQ

Pápež František sa listom poďakoval americkému kňazovi za "pastoračnú horlivosť", s ktorou vykonáva svoj apoštolát medzi ľuďmi z komunity LGBTQ. K zverejneniu obsahu tohto listu došlo v čase, keď je Vatikán terčom kritiky za riešenie tejto otázky.

James Martin z rehole Spoločnosti Ježišovej (SJ) v pondelok zverejnil pápežom rukou a v španielčine napísaný list na sociálnej sieti Twitter a pripojil k nemu aj anglický preklad. List dostal uplynulý víkend, počas webinára venovaného podpore komunity LGBTQ.

Pápež v liste píše, že Boh „sa s láskou približuje ku každému zo svojich detí, ku všetkým a ku každému z nich. Jeho srdce je otvorené každému. On je Otec.“

Podľa agentúry AFP pápež v liste zdôrazňuje inkluzívnu povahu svojej viery, keď uvádza, že „Boží štýl' má tri rysy: blízkosť, súcit a vľúdnosť. Takto (Boh) pristupuje ku každému z nás“. Pápež František vo svojom liste konštatuje, že v prípade Martinovej práce vníma, že sa neustále snaží napodobňovať tento „Boží štýl“.

Si kňazom pre všetkých,“ ocenil pápež a ubezpečil Martina, že naňho bude pamätať vo svojich modlitbách, aby mohol pokračovať vo svojom diele „týmto spôsobom: byť blízko, súcitný a s veľkou vľúdnosťou“.

Svoj list, datovaný 21. júnom 2021, pápež uzavrel uistením, že sa modlí aj za Martinových farníkov, a poprosil ho, aby naňho pamätal v modlitbách.

František od svojho zvolenia za pápeža už viackrát vyvolal polemiku o svojom liberálnom postoji k sexuálnej orientácii, ktorý je v rozpore s vierou mnohých konzervatívcov v katolíckej cirkvi.

Veľkú diskusiu i očakávania tak vyvolalo pápežovo vyjadrenie v rámci rozhovoru pri návrate zo Svetového dňa mládeže v Riu de Janeiro, keď povedal: "Ak je človek homosexuál a hľadá Pána s dobrou vôľou, kto som ja, aby som ho súdil?“

Pápež František často prijíma homosexuálov a vydáva pokyny, že by v cirkvi mali byť prijatí.

Jeho postoj k manželstvu ako zväzku muža a ženy je však plne v súlade s učením katolíckej cirkvi. Opakovane tiež kritizuje „genderovú teóriu“ ako ideologický projekt, ktorý „popiera prirodzený rozdiel medzi mužom a ženou“.

Talianske médiá minulý týždeň upozornili na bezprecedentný zásah Vatikánu do talianskych vnútorných záležitostí, keď Svätá stolica podala diplomatický protest proti návrhu talianskeho zákona proti homofóbii.

Vatikánu prekáža, že návrh zákona obsahuje nástroje na stíhanie za diskrimináciu a podnecovanie násilia voči homosexuálnym, lesbickým, transrodovým a zdravotne postihnutým osobám.

Návrh zákona tiež nezbavuje talianske katolícke školy povinnosti zapojiť sa do národného dňa proti homofóbii, stanoveného na 17. mája.

Podľa denníka Corriere della Sera Vatikán vo svojom liste, verbálnej nóte, deklaroval, že tento zákon je porušením slobody vierovyznania a prejavu zaručených konkordátom, dvojstrannou zmluvu medzi Talianskou republikou a Svätou stolicou.

Taliansky premiér Mario Draghi na kritiku Vatikánu reagoval, že Taliansko je sekulárny štát so suverénnym parlamentom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecko bezodkladne dodá Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot

Nemecko bezodkladne dodá Ukrajine ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot

DNES - 17:46Zahraničné

Nemecko dodá Ukrajine v poradí už tretí systém protivzdušnej obrany Patriot. Oznámilo to v sobotu nemecké ministerstvo obrany.

Slovensko odmieta tzv. Migračný pakt EÚ, tvrdí Fico

Slovensko odmieta tzv. Migračný pakt EÚ, tvrdí Fico

DNES - 15:46Zahraničné

Slovenský premiér Robert Fico by privítal, keby bol Peter Pellegrini ako prezident ľavičiarom, aby mohli pokračovať v sociálnej politike.

Faeserová: Nemecko zadržalo od októbra už vyše 700 prevádzačov migrantov

Faeserová: Nemecko zadržalo od októbra už vyše 700 prevádzačov migrantov

DNES - 12:38Zahraničné

Nemecko zaznamenáva prvé úspechy v obmedzovaní nelegálnej migrácie, tvrdí tamojšia ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Jedna osoba prišla o život pri páde kabíny lanovky, desiatky evakuovali

Jedna osoba prišla o život pri páde kabíny lanovky, desiatky evakuovali

DNES - 10:50Zahraničné

Jedna osoba prišla v piatok o život pri nehode lanovky v blízkosti rezortu Antalya na juhu Turecka.

Vo veku 53 rokov náhle zomrel spevák českej hudobnej skupiny Maxim Turbulenc

Vo veku 53 rokov náhle zomrel spevák českej hudobnej skupiny Maxim Turbulenc

DNES - 9:22Zahraničné

Podľa informácií bol Vali na večeri s priateľmi, kde sa náhle zrútil na zem.