Koronavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky

Kororonavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky a spôsobiť tak neurologické a psychologické ťažkosti, na ktoré sa mnohí pacienti sťažovali. Vyplýva to z výskumu holandských vedcov, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok, informovala agentúra AFP.
„To, čo sme videli, sa podobalo tomu, že infekcia SARS-CoV-2 len zriedka vedie k ťažkej encefalitíde (zápal mozgu), počas ktorej sa vírus nekontrolovateľne šíri mozgom,“ uviedla virologička Debby van Rielová.
Koronavírus môže podľa vedcov zrejme vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu.
„Skutočnosť, že SARS-CoV-2 možno dokáže vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu, následne lokálne infikovať bunky a spôsobiť zápalovú reakciu, môže rozhodne prispieť k neurologickým ťažkostiam,“ uviedla Rielová.
Čo presne sa však stane s vírusom po tom, ako vstúpi do mozgu, zatiaľ nie je jasné. Podľa Rielovej je potrebný ďalší výskum. Jej vedecký tím totiž skúmal vírus v mozgových bunkách len krátko a zameral sa tiež len na limitovaný počet takýchto buniek.
Mnoho pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19, hlásilo po vyzdravení nejaké neurologické alebo psychické ťažkosti ako problémy s pamäťou, bolesť hlavy a veľmi zriedkavo aj psychózu alebo zápal mozgu, uvádza AFP. Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Lancet v apríli jednému z troch ľudí nakazených koronavírusom diagnostikovali do šiestich mesiacov od nakazenia jednu z týchto porúch.

SpaceX: Deviaty let kozmickej lode Starship bol najúspešnejším v tomto roku
Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let.

Prsty ponorené do vody vráskavejú vždy rovnako
Vždy, keď má človek ruku ponorenú dlhší čas vo vode, jeho prsty zvráskavejú podľa rovnakých vzorov.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.