EÚ oficiálne uvalila rozsiahle sankcie na sektory bieloruskej ekonomiky
- 14:51 24.06.2021
- Brusel

Európska únia vo štvrtok oficiálne uvalila rozsiahle sankcie na Bielorusko, ktoré postihujú celé sektory tamojšej ekonomiky. Ide o reakciu na incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, píšu agentúry AFP a Reuters.
Ministri zahraničných vecí EÚ tieto rozsiahle sankcie voči Bielorusku schválili už v pondelok na stretnutí v Luxemburgu. Okrem toho rozšírili v súvislosti s Bieloruskom aj zoznam sankcionovaných osôb, do ktorého pribudlo osem organizácií a 86 osôb, vrátane Lukašenkovho syna Dzmitryja a manželky jeho druhého syna Viktara Liliji, ako aj bieloruských ministrov obrany a dopravy.
Odobrenie sankcií lídrami EÚ na ich práve prebiehajúcom dvojdňovom summite je formálnym krokom. Sankcie budú teraz zverejnené v plnom rozsahu v oficiálnom vestníku eurobloku, píše Reuters.
Lietadlo spoločnosti Ryanair muselo 23. mája počas letu z Grécka do Litvy núdzovo pristáť na minskom letisku. Oficiálne sa tak stalo pre nahlásenie bomby na palube, ktoré sa však ukázalo byť falošné. V lietadle sa nachádzal aj bieloruský opozičný novinár a aktivista Raman Pratasevič so svojou priateľkou Sofiou Sapegovou, ktorých po pristátí v Minsku zadržali. Viacerí predstavitelia EÚ označili postup bieloruských úradov za akt štátneho pirátstva.

Americká armáda podľa Reuters plánuje ďalšie opatrenia proti transrodovým vojakom
Americká armáda zmení osobné záznamy transrodových vojakov tak, aby sa v nich uvádzalo len ich pohlavie pri narodení.

Kyberkampaň proti Ukrajine zasiahla aj Slovensko
Terčom kybernetických útokov boli aj kamery na strategických miestach na území Slovenska.

Milorad Dodik ponúkol Trumpovi nerastné suroviny za podporu jeho zotrvania pri moci
Za plánom zmocniť sa nerastného bohatstva Republiky srbskej má podľa Dodika stáť vyslanec OSN pre Bosnu a Hercegovinu.

V Česku zavedú varovný systém, v takomto prípade informuje občanov
V Česku bude fungovať systém Cell Broadcast, ktorý občanov pri mimoriadnych udalostiach varuje cez mobilné telefóny.

Pavel: Ak summit NATO prinesie zhodu na zvýšení výdavkov k 5 % HDP, ČR to podporí
Ak debata na summite Severoatlantickej aliancie v Haagu dospeje k všeobecnej zhode na tom, že je nutné zvyšovať výdavky na obranu až k piatim percentám HDP, Česko je pripravené to podporiť.