• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
17°Bratislava

Rok 2021 bude pre cestovný ruch na Slovensku pravdepodobne ešte horší ako vlaňajší

  • 14:22 22.06.2021
  • Bratislava
Rok 2021 bude pre cestovný ruch na Slovensku pravdepodobne ešte horší ako vlaňajší

Podľa prezidenta Zväzu cestovného ruchu bude rok 2021 ešte chudobnejší na návštevníkov a tržby pre slovenský cestovný ruch.

Ukazuje sa, že rok 2021 bude pre slovenský cestovný ruch ešte horší, ako bol vlaňajší. Uviedol to na brífingu prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák. Čerpanie služieb cestovného ruchu sa podľa neho bude kumulovať pravdepodobne do troch až štyroch týždňov tohto roka, najmä na prelome júla a augusta.

Rok 2020 bol pre cestovný ruch určite najhorším rokom od samostatnosti Slovenka. Počet návštevníkov a prenocovaní klesol v porovnaní s obdobím pred pandémiou o viac ako 47 %, čiže de facto na polovicu. To isté tvrdenie platí aj o tržbách. V roku 2021 predstavy, ktoré sme prezentovali v marci tohto roka, keď sme tvrdili, že tento rok bude ešte o niečo horší ako minulý, sa, bohužiaľ, zatiaľ napĺňajú. Údaje poukazujú na ešte výraznejší prepad aj návštevníkov, aj tržieb, a to aj napriek tomu, že opatrenia sa uvoľňujú,“ priblížil.

Zdôraznil, že pre zariadenia cestovného ruchu stále platia výrazné obmedzenia, ktoré limitujú, či už počty návštevníkov, alebo obmedzujú iným spôsobom podnikanie v cestovnom ruchu.

Pripomenul zároveň, že sektor cestovného ruchu v SR pre pandémiu stratil už viac ako 40.000 pracovníkov. „Bohužiaľ, musíme konštatovať, že nedokážeme podstatnú časť odídených ľudí prilákať späť do sektora,“ spresnil.

„Neočakávame, že sa tento rok situácia zlepší. Práve naopak, bude ešte o niečo horšia. Otáznik visí nad jeseňou, počas ktorej podľa vyjadrenia kompetentných určite príde tretia vlna pandémie. Otázne je, aká veľká bude a ako dlho bude trvať,“ povedal Harbuľák.

ZCR SR podľa neho chce aj preto apelovať na vládu, aby mala stále na pamäti opatrenia pre špecifický sektor cestovného ruchu a taktiež opatrenia, ktoré bude tento sektor určite potrebovať, a to aj po skončení letnej turistickej sezóny.

Dodal, že podnikanie v cestovnom ruchu je obmedzené tzv. regionálnym semaforom, nie celoštátnym semaforom. „Preto si myslíme, že aj poskytovanie príspevkov a nástrojov na udržanie zamestnanosti by malo byť posudzované rovnakým spôsobom. Pri schéme pre cestovný ruch stále dlho čakáme na jej vyplácanie. Stále nie je zverejnená ani výzva za mesiace apríl a máj tohto roku,“ dodal prezident ZCR SR.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov

DNES - 10:43Ekonomické

Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.