Poľsko zaočkuje do konca leta všetkých občanov, ktorí prejavia o vakcínu záujem
- 11:24 07.06.2021
- Varšava

Poľsko je pripravené do konca augusta zaočkovať proti koronavírusu všetkých občanov, ktorí o vakcínu prejavia záujem.
V pondelok o tom informoval hovorca poľskej vlády Piotr Müller, ktorého citovala tlačová agentúra PAP.
Müller zároveň upozornil, že počas jesene bude pre vládu náročnejšie dostať šírenie vírusu pod kontrolu. „Ak (však) bude kolektívna imunita vysoká a počet zaočkovaných ľudí veľký, hrozba štvrtej vlny (ochorenia) COVID-19 bude omnoho menšia,“ povedal Müller pre miestny rozhlas v severopoľskom meste Gdaňsk.
V Poľsku proti koronavírusu doteraz zaočkovali viac ako 22 miliónov obyvateľov, pričom dve dávky vakcíny tam dostalo zhruba osem miliónov ľudí.
Poľská vláda v rámci vakcinačnej kampane využíva štyri vakcíny: od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech, od britsko-švédskej firmy AstraZeneca a od amerických spoločností Moderna a Johnson & Johnson (J&J).

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba
Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.