• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
Bratislava

V Berlíne položili základný kameň multireligióznej svätyne

  • 15:55 27.05.2021
  • Berlín
V Berlíne položili základný kameň multireligióznej svätyne

Náboženskí predstavitelia a politici vo štvrtok v centre nemeckej metropoly Berlín položili základný kameň novej multireligióznej svätyne, ktorá má byť miestom stretávania sa pre kresťanov, židov i moslimov. Informuje o tom agentúra AFP.

Táto myšlienka je väčšia ako samotná budova,“ povedal projektový riaditeľ Roland Stolte na slávnostnosti pri príležitosti začatia stavebných prác. Ambiciózny projekt s názvom „House of One“ (Dom jedného) vznikol ešte pred desiatimi rokmi a podľa plánov ho otvoria v roku 2025 na Ostrove múzeí (Museuminsel) v centre Berlína.

Budova bude postavená na mieste, kde kedysi stál kostol, ktorý zdemolovali počas bývalého východonemeckého komunistického režimu, píše AFP. Jeho súčasťou budú tri separátne miestnosti pre bohoslužby kresťanov, židov a moslimov.

Mešita, synagóga a protestantský kostol budú spojené rozsiahlou spoločenskou sálou určenou na spoločné podujatia a slávnosti.

Tento krok je pre nás veľmi symbolický,“ uviedol imám budúcej mešity Kadir Sanci. Multireligiózna budova bude podľa neho „miestom mieru a bezpečnosti“ v čase, keď medzi židovskou a moslimskou komunitou v Berlíne stúplo napätie v dôsledku najnovšieho konfliktu na Blízkom východe.

Starosta Berlína Michael Müller na otváracej ceremónii uviedol, že „nenávisť, násilie, antisemitizmus, islamofóbia, rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti nemajú miesto v našej spoločnosti“.

Imám, pastor a rabín odriekali krátke modlitby predtým, než boli do betónu zaliate symbolické predmety všetkých troch náboženstiev . Projekt bude podľa odhadov stáť zhruba 47 miliónov eur a je financovaný nemeckým štátom a mestom Berlín.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

DNES - 21:55Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

DNES - 19:28Zahraničné

Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

DNES - 18:28Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

DNES - 13:06Zahraničné

Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

DNES - 13:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.