V stredu ráno zdvihnite pohľad k oblohe. Astronomickému úkazu bude priať počasie

Podobný úkaz už tento rok neuvidíme. Jeho sledovaniu na nočnej oblohe bude priať aj počasie.
Pôsobivý zážitok poskytne pozorovanie splnu v stredu 26. mája skoro ráno. Ako informuje Česko-slovenská astronomická tlačová agentúra, pôjde o najväčší spln tohto roka.
„Mesačný kotúč v splne sa bude javiť ako najväčší. Zároveň však treba povedať, že rozdiel vo veľkosti najväčšieho a najmenšieho splnu predstavuje asi 15 percent a ľudské oko ho nemusí rozoznať. Napriek tomu určite pohľad na mesiac bude stáť za to a zdá sa, že aj oblačnosť by sa mala rozptýliť a noc bude na väčšine územia jasná,“ povedal pre TASR astrofotograf a propagátor astronómie Tomáš Slovinský.
Najbližšie k Zemi sa Mesiac priblíži v stredu nadránom o 3.53 h stredoeurópskeho letného času (SELČ). V tomto okamihu ho od Zeme bude deliť 357.309 kilometrov. Za obzor zapadne o 4.56 h SELČ (údaj pre Bratislavu). Spln potom nastane o 13.15 h, teda v čase, keď už bude u nás Mesiac pod obzorom.
Samotný pojem supermesiac alebo superspln nemá exaktnú vedeckú definíciu a termín prvý raz v roku 1979 dokonca nepoužil vedec, ale astrológ Richard Nolle. Vo všeobecnosti tak označil spln v období, keď sa Mesiac nachádza na svojej obežnej dráhe okolo Zeme najbližšie k našej planéte – teda v perigeu. Priemerne sa supersplny objavujú raz za 14 mesiacov, v niektorom roku sa vyskytne jeden, inokedy dva, keďže sa Mesiac v perigeu môže ocitnúť medzi dvoma splnmi – a oba sa potom javia ako mimoriadne veľké. To je prípad tohto roka, keď superspln nastal aj 27. apríla, keď sa Mesiac k Zemi priblížil na vzdialenosť 357.370 km.
„Často nám tiež mesiac pripadá obrovský, keď je nízko nad obzorom, ale nie je to preto, že by bol naozaj väčší. Ide o optickú ilúziu, keďže náš mozog porovnáva veľkosť mesiaca s okolitými predmetmi. Všeobecne však platí, že je najlepšie pozorovať a aj fotografovať mesiac nižšie nad obzorom, pretože je vtedy veľmi fotogenický a neraz aj pekne sfarbený do žltých až červených odtieňov,“ vysvetlil Slovinský.
Pekný a do červena sfarbený mesiac ešte vždy takmer v splne by mal vyjsť nad obzor aj v stredu 26. mája večer o 20.56 h SELČ.
Pozorovatelia na Slovensku a všeobecne v Európe však budú v stredu ukrátení o výnimočnejší úkaz, akým je zatmenie mesiaca. Nastane cez deň a pozorovateľné bude na západe USA, na východe Ázie a v Oceánii. Zaujímavé bude červeným sfarbením Mesiaca, pre ktoré sa úkaz nazýva aj „krvavým supersplnom“.
Najbližšie zatmenia mesiaca pozorovateľné z územia Slovenska nastanú v noci z 28. na 29. októbra 2023 a 18. septembra 2024 ráno (čiastočné), úplné zatmenie mesiaca bude až 7. septembra 2025.

Matovič: Vláda zneužila Bezpečnostnú radu na čisto politickú agendu
Štvrtková Bezpečnostná rada SR a výstupy po nej sú zneužitím pôdy Úradu vlády SR na čisto politickú agendu. Myslí si to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič.

Ministri sa zhodujú, že atentát nebol len útokom na človeka, ale i na spoločnosť
Minuloročný útok na premiéra Roberta Fica nebol len útokom na človeka, ale na celý právny štát, demokratický systém, ako aj na hodnoty slobody, rešpektu a spolupatričnosti. Zhodujú sa na tom členovia vlády SR.

Bezpečnostné zložky zachytili muža, ktorý sa chystal prísť do Handlovej
Muž mal na sociálnych sieťach zverejňovať nenávistné vyjadrenia.

SAV: Publikácia, ktorej spoluautorom je Kotlár, má vedecké nedostatky
Slovenská akadémia vied zverejnila stanovisko k publikácii o mRNA vakcínach proti covidu.

Žilinka: Skončím vo funkcii vtedy, keď sa naplní môj čas
Generálny prokurátor Maroš Žilinka skončí vo funkcii vtedy, keď sa naplní jeho čas. Otázky o zotrvaní na poste nie sú podľa neho na mieste. Žilinka to uviedol vo štvrtok po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.