• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

  • 21:23 12.05.2021
  • Svet
Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Protilátky sú formou krvných bielkovín, ktoré telo produkuje pri boji proti ochoreniu. Keď sa napríklad nakazíte ochorením COVID-19 a prekonáte ho, vo vašom tele sa začnú tvoriť protilátky, ktoré vás nabudúce lepšie ochránia pred vírusom SARS-CoV-2, ktorý ho spôsobuje.

Zistenia o protilátkach voči novému koronavírusu sa dnes líšia, no dá sa povedať, že organizmus priemerného človeka si tvorí protilátky voči koronavírusu najmenej po dobu 6 mesiacov po nakazení.

Na akú dlhú dobu nás chránia vakcíny?

Podľa denníka The Washington Post vakcíny poskytujú ochranu minimálne na tri mesiace po podaní. Lekári a vedci ich považujú za zdroj dlhšie trvajúcej imunitnej odpovede ako prirodzenú imunitu. Na základe výskumov iných vakcín sa dá predpokladať, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 budú účinné aspoň jeden rok.

Štúdia z Veľkej Británie, do ktorej sa zapojilo takmer pol milióna ľudí, dokazuje, že miera nákazy klesla o 65 percent po masívnom očkovaní prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca alebo Pfizer/BionTech. Dve dávky vakcíny od druhej zmienenej spoločnosti podľa vedcov poskytujú rovnakú mieru ochrany pred vírusom ako prirodzená imunita po prekonaní ochorenia.

Dokážem zistiť, akú mám hladinu protilátok po zaočkovaní?

Naše telá reagujú na očkovanie aj nákazu koronavírusom veľmi individuálne. Preto je namieste sa pýtať, či existuje spôsob, ako zistiť, či vás očkovanie dostatočne ochráni pred nákazou? Žiaľ, odpoveď nie je jednoznačná. Zatiaľ nemáme k dispozícii testy, ktoré by nám vedeli určiť špecifické informácie o imunite.

Na zistenie prítomnosti protilátok v tele sa dnes vo veľkom používajú testy na protilátky, z ktorých existuje niekoľko druhov. Vyšetrenie, ktoré je na Slovensku známe ako Anti koronavírus SARS-CoV-2, sa špecializuje na zistenie protilátok proti spike proteínu na povrchu vírusu, ktorý sa používa aj pri výrobe vakcín. Tento test preto dokáže určiť mieru protilátok v organizme po zaočkovaní.

Čím viac protilátok sa vo vašom tele nachádza, tým viac ste chránení. Na druhej strane treba pripomenúť, že žiadna ochrana pred vírusom nie je stopercentná.

V prípade, že máte v tele protilátky – či už po očkovaní alebo vyliečení z nákazy – a nakazíte sa koronavírusom, ochorenie by u vás malo mať miernejší priebeh. Vírus sa v tele totiž množí pomalšie, a tak vyvoláva menej príznakov a menšie riziko prenosu na iných ľudí.

Dá sa teda povedať, že neexistuje jednoduchý test, ktorý by nám povedal, do akej miery sme chránení pred nákazou. Prečo? Jednoducho preto, že imunitný systém je komplikovaný.

Vaša imunitná odpoveď sa s určitosťou bude líšiť od imunitnej odpovede vášho suseda, čo však nie je na škodu. Keby sme totiž boli všetci rovnakí, patogény by boli nebezpečnejšie a ľahšie by prenikli k zdravým bunkám.

Možno ste počuli o prípadoch ľudí, ktorí prekonali koronavírus, a mesiace po tom im testy nezistili žiadne protilátky v tele. Znamená to, že voči ochoreniu nie sú vôbec imúnni?

Neznamená. Protilátky sú totiž len jedna časť komplikovaného imunitného systému. „T-lymfocyty sú nevyhnutné pre normálnu a efektívnu imunitnú odpoveď na vírus,“ hovorí imunológ Charles Bangham z Imperial College v Londýne.

„Niektorí ľudia majú aj napriek malému množstvu protilátok dobrú imunitu proti koronavírusu, pretože pri kontakte s vírusom u nich prebehne silná reakcia T-lymfocytov,“ hovorí Bangham. „T-lymfocyty sa ale ťažšie analyzujú, a tak sa pri testovaní imunity častejšie spoliehame na protilátky.“

Jediným stopercentným spôsobom, ako zistiť podobu imunitnej odpovede, je pozorovať človeka pri opätovnom nakazení vírusom. Ak sa druhýkrát nakazíte COVIDom-19 a máte mierne príznaky alebo ste bezpríznakoví, je veľmi pravdepodobné, že ste si vytvorili imunitu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.