Poslanec Gyimesi komunikuje s maďarskými stranami, ponuku na členstvo nedostal

Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) nedostal ponuku byť členom mimoparlamentných strán SMK či Spolupatričnosť.
Povedal to pre TASR s tým, že nedostal ani ponuku viesť spoločný subjekt maďarských strán. Z jeho vyjadrení vyplýva, že by takú ponuku neprijal. O vytvorení spoločného subjektu hovoria tri strany - SMK, Spolupatričnosť a Most-Híd. Gyimesi sa podľa Mosta-Híd javí ako človek, ktorý je na strane konfliktov. Spolupatričnosť hovorí, že je s poslancom v kontakte, strana dodáva, že je otvorená hlbšej spolupráci s každým, "kto chce a vie zastupovať záujmy našej komunity".
Gyimesi podľa svojich slov spolupracuje s SMK a Spolupatričnosťou verejne, majú spoločné aktivity i témy, ktoré presadzujú. Ponuku na oficiálny vstup do niektorej zo strán nedostal. „Takúto ponuku som nedostal a na takúto ponuku by som ani nereflektoval, pretože som pevnou súčasťou koalície a pevnou súčasťou poslaneckého klubu hnutia OĽANO,“ povedal pre TASR.
Poslanec uviedol, že s maďarskými stranami sa rozpráva o všetkých témach, ktoré sú v slovensko-maďarských vzťahoch nevyriešené, ako aj o zákonoch, ktoré pomôžu rozširovať práva národnostných komunít na Slovensku. Gyimesi sa tiež zdržal pri nedávnom hlasovaní v parlamente o novele zákona o štátnom občianstve, Jedinú alternatívu vidí v tom, aby nikto nemohol prísť proti svojej vôli o slovenské občianstvo. V tejto súvislosti chystá aj pozmeňujúci návrh.
Gyimesi nie je súčasťou tvorby spoločného projektu maďarských strán. Odmietol to poslanec, ako aj strany SMK či Most-Híd. „Strana Most-Híd si nevie predstaviť, aby na čele novej strany stála osoba, ktorá politiku využíva na rozdúchavanie národnostných vášní. Počas svojho pôsobenia v poslaneckom klube OĽANO neraz ukázal, že je na strane konfliktov, nie na strane dohody a výsledkov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa strany Klára Magdeme. Tlačový tajomník SMK Róbert Králik skonštatoval, že v strane neuvažujú, že by oslovili Gyimesiho stať sa súčasťou strany. Spolupatričnosť je s poslancom v kontakte. „Mali sme viaceré spoločné agendy. Keďže sme v posledných mesiacoch začali budovať naše štruktúry, postupne narastá počet členov. Sme otvorení hlbšej spolupráci s každým, kto chce a vie zastupovať záujmy našej komunity,“ doplnila Réka Bokor zo Spolupatričnosti.
Rokovania o vytvorení spoločného maďarského subjektu sa podľa strán vyvíjajú sľubne. „Rokovania sú naďalej intenzívne a veríme, že smerujú k tomu, aby zúčastnené strany médiám a voličom v dohľadnej dobe predstavili spoločný projekt, ktorý sa stane silnou politickou reprezentáciou južných a východných regiónov, príslušníkov maďarskej komunity a ďalších národností,“ skonštatovala Magdeme.
Spolupatričnosť tvrdí, že ak Maďari nechcú byť „druhotriednymi občanmi krajiny“, musia mať zastúpenie v parlamente a vo vláde. „S kolegami z ďalších maďarských strán sa vedú rozhovory o vytvorení silného a jednotného maďarského zastúpenia,“ uzavrela Bokor.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.

Opoziční politici reagovali na list od Fica
Nenávisť šíri podľa Gröhlinga a Remišovej premiér.

Akademický senát Filmovej a televíznej fakulty VŠMU je priebehom voľby riaditeľa STVR pobúrený
Akademický senát Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave vyjadril pobúrenie nad priebehom pondelkovej voľby generálnej riaditeľky STVR.

Gašpar: OČTK by mali konať a nebagatelizovať silnejúce prejavy nenávisti
Orgány činné v trestnom konaní by mali okamžite konať a nebagatelizovať silnejúce prejavy nenávisti. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar.

Vládni politici podľa Matoviča prekrývajú svoje zlyhania šírením strachu
Koaliční politici podľa opozičného hnutia Slovensko prekrývajú svoje zlyhania šírením nenávisti v spoločnosti.