• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 18.4.2021Meniny má Valér
Bratislava

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

  • 7:54 07.03.2021
  • Bratislava
6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Poznáme hneď niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú množstvo vitamínu D v organizme. Telo si ho samo vytvára pri kontakte so slnečným žiarením, prijímame ho aj zo stravy a v neposlednom rade užívame doplnky.

Proces tvorby vitamínu D v tele začína pri absorbovaní slnečného žiarenia. Na tvorbe vitamínu sa okrem toho podieľajú aj obličky a pečeň.

Na hladinu vitamínu D u každého z nás vplýva niekoľko faktorov, ktoré môžu tiež zmeniť odporúčanú dennú dávku v prípade brania doplnkov. Predstavujeme vám šesť z tých najdôležitejších:

1. Poloha

Čím ďalej od rovníka sa nachádzate, tým menej UVB slnečných lúčov na vás počas zimy dopadne, čo znamená, že vaše telo vyprodukuje menej vitamínu D. Obyvatelia Slovenska majú najväčšie problémy s nedostatkom vitamínu D počas krátkych zimných dní od novembra po február. Kontakt s UVB žiarením minimalizuje aj zimné oblečenie, ktoré pokrýva väčšinu tela.

2. Kvalita ovzdušia

Častice uhlíka zo spaľovania fosílnych palív, dreva a iných materiálov pohlcujú UVB lúče vo vzduchu, čím znižujú mieru produkcie vitamínu D u obyvateľstva. Na druhej strane je tu ozónová vrstva, ktorá zachytáva radiáciu z UVB žiarenia, takže na miestach, kde je porušená, ľudia paradoxne získavajú viac vitamínu D zo slnečného žiarenia.

3. Opaľovací krém

Úlohou opaľovacieho krému je chrániť pokožku pred spálením tak, že pohltí UVB svetlo. Teoreticky to znamená, že súčasne blokuje absorpciu vitamínu D pokožkou. Reálne si ale málokto z nás bežne nanáša toľko krému, aby sme pri pobyte vonku nezískali ani trochu svetla potrebného na tvorbu vitamínu D.

4. Farba pokožky

Melanín je látka v pokožke, ktorá vplýva na jej sfarbenie. Čím viac melanínu človek má, tým tmavšia je jeho pokožka. Zároveň platí, že ľudia s vysokým obsahom melanínu potrebujú viac UVB žiarenia na tvorbu vitamínu D.

5. Hmotnosť

Keďže telesný tuk dokáže vstrebať vitamín D, mnohí polemizujú, že sa týmto spôsobom stáva akousi zásobárňou tohto vitamínu, ktorá je telu prospešná najmä počas zimy a sychravého počasia. Iné štúdie zas dokazujú, že obezita súvisí s nižším obsahom vitamínu D a nadmerné množstvo tuku oslabuje schopnosť tela využiť ho.

6. Vek

V pokožke starších ľudí sa nachádza menej látky, ktorá premieňa UVB svetlo na vitamín D.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

VČERA - 21:14Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

VČERA - 19:33Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

VČERA - 8:37Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

Chrápanie u malých detí môže značiť poruchu mozgu. Na čo si dať pozor?

VČERA - 7:54Zdravie

Výchovné problémy nemusia vždy súvisieť s povahou dieťaťa. Zmenu štruktúry mozgu môže prezrádzať aj pravidelné chrápanie.

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

4 druhy jedla, ktoré podporujú zdravie sluchu

8:06 13.04.2021Zdravie

Chráňte sa pred poruchami sluchu aj pomocou zdravej stravy. Tieto jedlá udržia vaše uši v top kondícii.