Robotníci nemôžu pracovať v lese pre novelu zákona, tvrdia Štátne lesy TANAP-u

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR tvrdenie označila za hoax.
Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) tvrdia, že robotníci nemôžu pracovať v lese v dôsledku novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Slovenská lesnícka komora (SLsK) bude naliehať na kompetentné orgány, aby sa zaoberali vplyvom ochranárskych opatrení na život ľudí na vidieku a prijali opatrenia, ktoré zabezpečia rozvoj v mestách a obciach.
Štátne lesy TANAP-u uvádzajú, že sa prijímajú „antipracovné“ zákony a opatrenia. „Bez akéhokoľvek odborného zdôvodnenia či logiky sa likvidujú tisíce pracovných miest. V situácii, ktorá je už vďaka ochoreniu COVID-19 značne napätá, vyháňame dokonca posledných pracovníkov aj z najbezpečnejšieho pracovného prostredia - z lesa,“ konštatujú lesníci.
ŠOP priznáva, že na niektorých územiach sú obmedzené lesohospodárske činnosti v danom období. Ide napríklad o chránené územia s výskytom hlucháňa hôrneho, prípadne iných ohrozených chránených druhov vtákov. Ochranári pripomínajú, že práve v tomto období majú svoju reprodukčnú sezónu a rušenie na nich môže mať negatívne dosahy. „Na iné lesné činnosti, respektíve iné územia, sa však toto obmedzenie nevzťahuje,“ podotkli.
SLsK „so znepokojením pozoruje sociálne dosahy uplatňovania novely zákona o ochrane prírody a krajiny na vidiecke obyvateľstvo najmä v horských a podhorských oblastiach Slovenska“. Zákazy a obmedzenie v stanoviskách orgánov ŠOP a rozhodnutiach štátnej správy životného prostredia podľa SLsK spôsobujú, že ľudia žijúci na vidieku a pracujúci v lese prichádzajú o pracovné príležitosti. SLsK odmieta takýto vývoj. Slovenský vidiek sa tak postupne stáva skanzenom, konštatuje.
V Chránenom vtáčom území Tatry v nasledujúcich rokoch nemôže prebiehať spracovanie kalamitného dreva v čase od 1. marca do 31. augusta. SLsK uviedlo, že dôvodom je „údajné hniezdne obdobie“. „Zákazom spracovania kalamity dôjde nielen k ďalšiemu nekontrolovanému šíreniu podkôrneho hmyzu do zdravých porastov, ktoré v dôsledku napadnutia lykožrútmi odumrú, ale svoju prácu nebude môcť vykonávať napríklad len na Ochrannom obvode Tatranská Javorina 12 pracovných skupín,“ vraví.
Lesnícka komora tvrdí, že Štátne lesy TANAP-u dostali vlani niekoľko desiatok rozhodnutí, ktorými sa zakazuje na základe stanovísk ŠOP spracovávať náhodnú ťažbu v lesných celkoch Podspády, Tatranská Javorina, Tatranské Matliare, Podbanské, Štrbská Pleso, Vyšné Hágy a Smokovce. Na ich území platí 3. a 4. stupeň ochrany. Náhodnou ťažbou tak v týchto lesných porastoch hrozí negatívne ovplyvnenie predmetu ochrany.

Pri jarných športoch je dôležitá adekvátna obuv, chrániče aj rozcvička
Pohyb na slnku a pobyt na čerstvom vzduchu na jar je pre telo mimoriadne prospešný. Je však dobré byť obozretný, pretože športy môžu priniesť rôzne nástrahy.

Leteckí záchranári zasahovali pri vážnej dopravnej nehode
V havarovanom vozidle sa nachádzali tri osoby.

PS chce zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov samospráv
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko chce presadiť zníženie vekovej hranice pre účasť vo voľbách do orgánov územnej samosprávy zo súčasných 18 na 16 rokov.

Prezident: Pápež dúfa, že niekedy príde na Slovensko
Pápež Lev XIV. vyjadril veľkú nádej, že bude počas svojho pontifikátu môcť prísť na Slovensko.

Polícia upozorňuje na falošné predvolania zasielané na e-mail
Podvodníci žiadajú, aby adresát reagoval na email do 24 hodín.