Univerzitu Mateja Bela čaká akreditácia, rektorke sa nepáči

Vstup do novej komplexnej akreditácie a ukončenie implementácie systému kvality vzdelávania sú hlavné úlohy, ktoré čakajú v nastávajúcom akademickom roku banskobystrickú Univerzitu Mateja Bela (UMB).
„Pretože kritériá, ktoré sú nastavené, sú veľmi prísne a žiaľ sú pomerne jednostranne a účelovo vybraté z podmienok technických a experimentálnych prírodných vied. Čiže vyžadujú od nás výstupy, ktoré v sociálno-humanitných vedách neexistujú a my ako spoločenskovedná univerzita budeme musieť veľmi v tomto roku bojovať o miesto pod slnkom,“ povedala Kosová.
Do nového akademického roka vstupuje UMB so zhruba 10 200 študentmi, čo je o vyše 1 000 menej než vlani, čo však rektorka vzhľadom na veľký populačný prepad hodnotí ako uspokojivé. Akreditovaných má 303 študijných programov vo všetkých stupňoch vysokoškolského štúdia dennej aj externej formy, reálne však z nich tento rok ponúka 231. „Najväčší záujem býva o manažment, marketing, cestovný ruch, medzinárodné vzťahy, psychológiu či právo,“ uviedla Kosová. Dodala, že 14 študijných programov má UMB spoločných so zahraničnými univerzitami.
UMB má šesť fakúlt, z jej vyše 1 300 zamestnancov je zhruba 690 pedagogických. Študentom denného štúdia poskytuje ubytovanie v štyroch študentských domovoch s celkovou kapacitou 2 260 lôžok. Z tohtoročných žiadostí o ubytovanie kladne vybavila 65 percent. Podľa skúseností z minulých rokov však po prerozdelení lôžok po študentoch, ktorí sa neubytujú, stúpne koncom septembra počet kladne vybavených žiadostí na zhruba 80 percent.

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas
Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že Európska únia by si mala zachovať svoj pôvodný kompas, ktorým je mier, solidarita a spoločný hospodársky rozvoj.

Robert Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom.

Stanislav Zvolenský: Teším sa s celou Cirkvou, že kardináli rýchlo zvolili nového pápeža
Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský sa teší, že kardináli rýchlo zvolili nového Svätého Otca. Uviedol to na webstránke Bratislavskej arcidiecézy.

Šimečka: Oceňujem slová nového pápeža o hodnotách mieru a spolupráce
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka oceňuje slová nového pápeža Leva XIV. po jeho zvolení, v ktorých hovoril o hodnotách mieru a spolupráce.

Ozbrojené sily SR hlásia mimoriadnu udalosť
Pri mimoriadnej udalosti utrpel vojak strelné poranenie.