V Europarlamente sa uskutočnilo vypočúvanie o okolnostiach samovraždy Lučanského
- 14:02 05.02.2021
- Brusel

Vypočúvanie inicioval ho slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) ako stály člen monitorovacej skupiny. Informoval o tom v tlačovej správe pre médiá.
Na pôde Stálej monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) sa v piatok doobeda uskutočnilo vypočúvanie za zatvorenými dverami o okolnostiach samovraždy bývalého policajného prezidenta SR Milana Lučanského.
Na vypočúvaní sa zúčastnili ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), štátny tajomník ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš a Tomáš Čitbaj, predseda komisie vyšetrujúcej smrť Milana Lučanského.
Europoslanec Bilčík, ktorý je v EP členom frakcie európskych ľudovcov (EPP) v tejto súvislosti vyzval europoslanca a právneho zástupcu Lučanského rodiny Miroslava Radačovského (skupina Nezaradených), ako aj politickú stranu Smer-SD, aby z tejto „osobnej tragédie prestali vytĺkať politický kapitál a nevyvolávali vášne v slovenskej verejnosti kusými informáciami alebo konšpiráciami“.
Europarlament pripravil k úmrtiu bývalého policajného prezidenta podrobný nezávislý rešerš, ktorý majú k dispozícii všetci europoslanci v stálej monitorovacej skupine. „Europoslanci všetkých európskych politických skupín sú tak informovaní o detailoch prípadu a dnes mali možnosť pýtať sa Tomáša Čitbaja a Márie Kolíkovej na akékoľvek nejasnosti, ktoré by mali ohľadom smrti Milana Lučanského,“ vysvetlil Bilčík. „Som rád, že zástupcovia Slovenska odpovedali na otázky europoslancov a sú pripravení ďalej komunikovať s europarlamentom o vyšetrovaní osobnej tragédie Milana Lučanského,“ dodal.
Európsky parlament podrobne a dlhodobo sleduje situáciu týkajúcu sa právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku. Stála monitorovacia skupina DRFMG vznikla po vraždách investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Skupina EP pozorne sleduje aj nové informácie o práci vyšetrovacej skupiny, ktorú v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva
Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.