Európska komisia nariadila inšpekciu v továrni AstraZeneca
- 6:02 29.01.2021
- Brusel

Inšpekcia poverená Európskou komisiou preverí dokumenty a dáta z prevádzky spoločnosti AstraZeneca.
Belgickí zdravotnícki úradníci vo štvrtok vykonali inšpekciu v prevádzke na výrobu vakcíny proti vírusovému ochoreniu COVID-19, ktorý patrí spoločnosti AstraZeneca a je predmetom sporu s Európskou komisiou (EK) o meškajúce dodávky očkovacej látky.
Hovorkyňa belgickej Federálnej agentúry pre lieky a zdravotnícke výrobky (AFMHPS) Ann Eeckhoutová uviedla, že návšteva továrne v meste Seneffe na juhu Belgicka sa uskutočnila na žiadosť Európskej komisie.
„Teraz skúmame dokumenty a dáta,“ povedala Eeckhoutová pre agentúru AFP.
Hovorca EK pre AFP uviedol, že „výsledky inšpekcie budú analyzované odborníkmi z iných členských štátov a zdieľané s Európskou komisiou“.
Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca tvrdí, že prisľúbené dodávky sa spomalili pre problémy s výrobou, pričom situácia by sa mala znormalizovať po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok podmienečne schváli použitie jej vakcíny v EÚ.
Frank Vandenbroucke z belgického ministerstva zdravotníctva spresnil, že inšpekcia mala zistiť, či je sklz v dodávkach vakcín „skutočne spôsobený výrobným problémom v belgickom závode“. V súlade s postupmi v takýchto prípadoch sa inšpekcia vykonáva v spolupráci s inými krajinami, „aby sa zabezpečila transparentnosť a objektívnosť“. Podľa neho sa na inšpekcii podieľali aj holandskí, talianski a španielski odborníci.
Továreň v Seneffe vyrába vakcíny pre spoločnosť AstraZeneca na základe licencie. Prevádzkuje ju americká firma ThermoFisher, ktorá ju prevzala 15. januára po kúpe od francúzskej spoločnosti Novasep.
Napriek meškaniu prísunu vakcín do EÚ ich spoločnosť AstraZeneca na základe samostatnej zmluvy naďalej dodáva do Británie.
Brusel tvrdí, že jeho zmluva so spoločnosťou AstraZeneca predpokladá, že britské továrne budú súčasťou európskeho dodávateľského reťazca, a trvá na tom, aby sa dohodnuté objemy dodávok rešpektovali.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.