Biden navrhuje Rusku 5-ročné predĺženie zmluvy o obmedzení zbrojenia
- 19:50 21.01.2021
- Washington

Administratíva nového prezidenta USA Joea Bidena navrhuje Rusku päťročné predĺženie zmluvy Nový START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Vo štvrtok to tlačovej agentúre AP povedal predstaviteľ Spojených štátov.
O návrhu už Američania komunikujú s ruskými predstaviteľmi, dodal zdroj. Neželal si byť menovaný, pretože administratíva to ešte verejne neoznámila.
Zmluva Nový START má vypršať už 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Nový START obmedzuje americké aj ruské jadrové zbrane.
Biden sa už dávnejšie vyjadril za zachovanie zmluvy, ktorá bola vyrokovaná počas jeho pôsobenia v úrade viceprezidenta, a Rusko tiež predtým oznámilo, že je otvorené jej rýchlemu a bezpodmienečnému predĺženiu.
Moskva nedávno obvinila administratívu Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa z toho, že zmluvu Nový START nemala v úmysle predĺžiť, a poukázala na „jej kontraproduktívny a otvorene agresívny“ prístup k rozhovorom.
Zmluvu Nový START o znížení počtu strategických útočných zbraní podpísali roku 2010 na Pražskom hrade vtedajší americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medvedev. Nový START obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov, teda rakiet a bombardovacích lietadiel. Zmluva tiež počíta s rozsiahlymi kontrolami priamo na mieste, ktoré majú preverovať dodržiavanie dokumentu.

Hrozivý objav v Alpách: Našli tam telá piatich ľudí
Po náleze opustených lyží sa v oblasti našli aj telá.

Po Cannes boli v nedeľu prerušené dodávky elektriny aj v meste Nice
Kvôli požiaru v rozvodni sa v nedeľu ráno v juhofrancúzskom meste Nice bez dodávok elektriny ocitlo takmer 45.000 domácností.

Podozrivá z útoku nožom v Hamburgu sa na súde priznala k činu
Tridsaťdeväťročná žena podozrivá z piatkového útoku nožom na železničnej stanici v nemeckom meste Hamburg, ktorý zranil 18 ľudí, sa na súde priznala k činu.

Kallasová žiada väčší medzinárodný tlak na Rusko
Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová v nedeľu vyzvala na „čo najsilnejší medzinárodný tlak“ na Rusko v reakcii na jeho nočné útoky na Ukrajinu.

Moskva a Kyjev si vymenili po 303 zajatcov, naplnili tak dohodu z Istanbulu
Rusko a Ukrajina si v nedeľu v rámci tretej fázy vymenili zvyšných 303 vojnových zajatcov v súlade s dohodou, ktorá vzišla z priamych rokovaní v tureckom Istanbule.