Prípadom sledovania Moniky Tódovej sa budú zaoberať aj inštitúcie EÚ
- 15:59 21.01.2021
- Brusel

V liste, ktorý si prečítala aj Ursula von der Leyenová, sa spomína, že prípad sledovania novinárky Tódovej pripomína udalosti z roku 2018.
Členovia Media Working Group z Európskeho parlamentu (EP), ktorej členkou je aj slovenská europoslankyňa a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa obrátili listom na predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO), ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Dôvodom je sledovanie redaktorky Denníka N Moniky Tódovej. List bol zaslaný na vedomie aj Európskej komisii a Rade EÚ.
„Prípad sledovania novinárky Moniky Tódovej znepokojivo pripomína udalosti z čias masívnej operácie sledovania novinárov z roku 2018, s ktorou sa spája vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej,“ uvádza sa v liste, ktorý dostala aj šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová a podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.
„Dôrazne odsudzujeme takéto praktiky a vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby okamžite konala a jednoznačne a verejne zavrhla sledovanie, lustrovanie či očierňovanie novinárov a implementovala opatrenia na prevenciu proti týmto činom,“ píše sa v otvorenom liste.
Poslankyňa Ďuriš Nicholsonová zároveň spresnila, že je dôležité, aby politici, prokurátori a polícia sledovaniu novinárky prisúdili patričnú dôležitosť a dôsledne a bezodkladne prešetrili tento prípad. „Vyzývame Európsku komisiu a EÚ k zostaveniu celoeurópskeho, slobodného a nezávislého orgánu na monitorovanie a ohlasovanie násilia a hrozieb voči novinárom a zaistenie ich ochrany na národnej a európskej úrovni. Verím, že zástupcovia slovenskej vlády tiež nezostanú ticho a budú konať,“ odkázala europoslankyňa.
Media Working Group Európskeho parlamentu tvorí deväť europoslancov z piatich politických frakcií. Zaoberá sa presadzovaním otázok týkajúcich sa ochrany novinárov.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení
Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami
Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka
Pápež Lev XIV. predstavil v sobotu na audiencii s kardinálmi vo Vatikáne víziu svojho pontifikátu.

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája
Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.