Taliansko si chce požičať ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám
- 11:35 17.01.2021
- Rím

Talianska vláda sa pokúsi požičať si ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám, ktoré poškodili obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré kabinet vydal v noci z piatka (15. 1.) na sobotu po skončení zasadnutia.
Vláda v ňom uvádza, že tieto peniaze použije na ďalšiu pomoc firmám a občanom, ktorých „najviac zasiahli dôsledky pandémie ochorenia COVID-19“.
Parlament musí túto novú pomoc schváliť, ale napriek politickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie vlády, sa to považuje za formalitu.
Bývalý premiér Matteo Renzi, ktorého strana Italia Viva tento týždeň vystúpila z vládnej koalície, uviedol, že podporí akýkoľvek návrh na pomoc firmám a ľuďom.
Taliansko bolo prvou krajinou v Európe, v ktorej vlani začiatkom roka vypukla pandémia. Ochoreniu už podľahlo takmer 81.000 ľudí a uvrhlo ekonomiku do recesie.
Talianska centrálna banka v piatok vo štvrťročnej správe skonštatovala, že ekonomika sa nevráti na úroveň pred pandémiou pred rokom 2023.
Podľa odhadov banky by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Talianska tento rok zvýšiť o 3,5 % po poklese o 9,2 % v roku 2020 a v roku 2023 očakáva jeho rast o 2,3 %.
Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil.
Oficiálne údaje zo začiatku januára naznačujú, že v 3. štvrťroku 2020 sa rozpočtový deficit vyšplhal na 9,4 % HDP, čo bol strmý nárast z 2,2 % HDP v rovnakom období 2019.
Taliansko však patrí medzi hlavných príjemcov pomoci z obrovského fondu obnovy Európskej únie a očakáva pôžičky a granty v hodnote približne 220 miliárd eur.

Migaľ: Čerpanie eurofondov krajmi je na úrovni 6 %, MIRRI ho chce zrýchliť
Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko vyššími územnými celkami je na úrovni približne 6 %.

Európska komisia v máji vedie proti Slovensku štyri právne konania
Európska komisia v stredu potvrdila, že vedie štyri právne konania voči Slovensku, ktoré porušuje pravidlá Európskej únie v oblasti životného prostredia, vnútorných záležitostí a daňovej politiky.

Remišová: Podávame podnet na OLAF za dotácie na stavbu súkromných haciend
Opozičné hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ podáva podnet na Európsky úrad pre boj proti podvodom v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.

R. Takáč: PPA kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky
Pôdohospodárska platobná agentúra kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky z roku 2015.

Premiér: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je pre SR neakceptovateľný
Slovensko uznáva strategický cieľ znižovať energetickú závislosť Európskej únie (EÚ) od tretích krajín.