• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
14°Bratislava

Europoslanci poslali Hegerovi list, na toto chcú peniaze

  • 12:14 14.01.2021
  • Bratislava
Europoslanci poslali Hegerovi list, na toto chcú peniaze

Časť peňazí z Fondu obnovy chcú europoslanci využiť na budovanie alternatívnej infraštruktúry.

Skupina slovenských europoslancov sa listom obrátila na ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO). Žiadajú, aby z peňazí z Fondu obnovy vyčlenil prostriedky na rozvoj cyklodopravy a jej prepojenie so železnicami. Informoval o tom europoslanec Ivan Štefanec, ktorý výzvu inicioval. Podporili ju Vladimír Bilčík, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Peter Pollák, Miriam Lexmann a Michal Šimečka.

Europoslanci v liste uvádzajú, že ide najmä o budovanie infraštruktúry, ktorá by uľahčila prepravu cyklistov vlakmi. Za dôležitý považujú bezpečný prístup k staniciam a nástupištiam, ale aj úložiská, zariadenia na drobné opravy a prerobenie interiérov vlakových súprav na prepravu bicyklov. „Práve tieto ciele sú kompatibilné s cieľom Zelené Slovensko a veríme, že v časti Modernizácia železníc by malo byť aspoň 15 % celkovej sumy vyčlenených na rozvoj cyklistickej infraštruktúry,“ konštatujú ďalej v liste.

Podľa Štefanca je cyklodoprava kombinovaná so železnicou dobrou alternatívou na prepravu do práce či školy. „Význam cyklistiky stále rastie a vo vyspelých krajinách je vládami všemožne podporovaná. Slovensko s jeho hustou sieťou železníc je ideálne na rozvoj takejto kombinovanej prepravy. Pomôže to životnému prostrediu aj zdraviu. Verím, že pán minister našu výzvu prijme a bude podľa nej aj konať,“ zdôraznil.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európska komisia v máji vedie proti Slovensku štyri právne konania

Európska komisia v máji vedie proti Slovensku štyri právne konania

DNES - 15:31Ekonomické

Európska komisia v stredu potvrdila, že vedie štyri právne konania voči Slovensku, ktoré porušuje pravidlá Európskej únie v oblasti životného prostredia, vnútorných záležitostí a daňovej politiky.

Remišová: Podávame podnet na OLAF za dotácie na stavbu súkromných haciend

Remišová: Podávame podnet na OLAF za dotácie na stavbu súkromných haciend

DNES - 13:13Ekonomické

Opozičné hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ podáva podnet na Európsky úrad pre boj proti podvodom v súvislosti s miliónovými dotáciami na stavbu súkromných haciend pre ľudí blízkych vláde Roberta Fica.

R. Takáč: PPA kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky

R. Takáč: PPA kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky

DNES - 12:41Ekonomické

Pôdohospodárska platobná agentúra kontrolovala všetky projekty z výzvy na podporu agroturistiky z roku 2015.

Premiér: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je pre SR neakceptovateľný

Premiér: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je pre SR neakceptovateľný

DNES - 11:39Ekonomické

Slovensko uznáva strategický cieľ znižovať energetickú závislosť Európskej únie (EÚ) od tretích krajín.

Maloobchodné tržby v SR v marci 2025 medziročne klesli o 2,5 %

Maloobchodné tržby v SR v marci 2025 medziročne klesli o 2,5 %

DNES - 9:11Ekonomické

Maloobchodné tržby na Slovensku v marci 2025 medziročne klesli o 2,5 %, nižšiu hodnotu ako pred rokom evidovali druhý mesiac po sebe.