• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.5.2025Meniny má Želmíra
10°Bratislava

Francúzsko zrýchli proces očkovania proti COVID-19

  • 14:16 05.01.2021
  • Paríž
Francúzsko zrýchli proces očkovania proti COVID-19

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran prisľúbil zjednodušenie byrokratických procesov pri očkovaní.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorého rezort čelí kritike za pomalosť očkovacej kampane proti chorobe COVID-19, v utorok obhajoval vládnu stratégiu spočívajúcu v podaní vakcín najskôr obyvateľom domovov pre seniorov.

Prisľúbil však zjednodušenie byrokratických procesov, ktoré podľa neho prispeli k tomu, že vakcinácia vo Francúzsku napreduje pomalým tempom - za prvý šesť dní bolo totiž v krajine zaočkovaných len niečo cez 500 ľudí.

Očkovanie vo Francúzsku napreduje pomaly aj pre to, že záujemcovia oň nateraz musia absolvovať konzultáciu u svojho lekára, aby sa zistil ich momentálny zdravotný stav. Véran sa vyslovil za to, aby sa takýto rozhovor s lekárom konal tesne pred podaním vakcíny.

Podľa Vérana teraz bude nasledovať „exponenciálna akcelerácia“ očkovacej kampane. Avizoval zvýšenie počtu očkovacích stredísk a rozšírenie okruhov ľudí, ktorým bude vakcína podaná v rámci počiatočných fáz očkovania, pričom uviedol, že ľudia sa na očkovanie budú môcť objednávať on-line, telefonicky či prostredníctvom mobilovej aplikácie.

Dodal, že do konca januára budú zaočkovaní všetci seniori nad 75 rokov, ktorí nežijú v domovoch s opatrovateľskou službou. Do rovnakého termínu by mali mať možnosť dať sa zaočkovať aj opatrovateľky, hasiči a pomocníci v domácnosti starší ako 50 rokov.

Minister Véran informoval, že vo Francúzsku je potvrdených 10-15 prípadov nákazy novým variantom kmeňa koronavírusu SARS-CoV-2 identifikovaným v Británii. Dodal, že pokiaľ ide o počet infikovaných a hospitalizovaných, krivka príslušných grafov je momentálne vyrovnaná.

Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v utorok vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 pripustil aj možnosť predĺženia zimných prázdnin, ak by v dôsledku správania sa ľudí počas vianočných a novoročných sviatkov vo Francúzsku došlo k ďalšiemu nárastu počtu infikovaných a nastala tretia vlna epidémie. Uviedol, že vláda je „otvorená všetkým scenárom“ vývoja, pričom však zdôraznil, že „nechce pripraviť deti o školu“. Upozornil však, že podľa vedcov je nový variant kmeňa koronavírusu SARS-CoV-2 pre nižšie vekové kategórie zrejme infekčnejší než doteraz známa forma.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie

G7 sa zhodlo na maximalizácii tlaku na Rusko, ak nepristúpi na prímerie

VČERA - 21:53Zahraničné

Ministri financií zo skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7 sa na zasadnutí zhodli na „maximalizácii tlaku“ na Rusko, a to aj prostredníctvom ďalších sankcií v prípade, že nepristúpi na prímerie.

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov

Americká vláda odobrala Harvardovej univerzite právo prijímať zahraničných študentov

VČERA - 21:27Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trump vo štvrtok odňala právo Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.

Na vlakovej stanici našli telo dieťaťa

Na vlakovej stanici našli telo dieťaťa

VČERA - 21:25Zahraničné

Prípadom sa zaoberá kriminálka, vyšetrovatelia poznajú možný scenár.

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva

VČERA - 19:04Zahraničné

Americký súd vo štvrtok predbežne zablokoval dekrét prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa snažil zrušiť ministerstvo školstva, a nariadil opätovné prijatie prepustených zamestnancov.

 Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou

VČERA - 17:48Zahraničné

Dohodnutá zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa prezidenta ČR Petra Pavla v rozpore s ústavným poriadkom.