Ombudsmanka: Zriadenie komisie v prípade M. Lučanského je správny krok

Zriadiť širokú prierezovú komisiu na prešetrenie pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského považuje verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová za správny krok. Zároveň ocenila, že súčasťou bude aj jej úrad.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v stredu oznámila, že prípad Lučanského bude preskúmaný komisiou. „Považujem za dôležité, aby bola celá vec riadne preskúmaná a vítam, že ministerka spravodlivosti zriaďuje širokú prierezovú odbornú skupinu. Je nevyhnutné, aby bolo prešetrovanie nezávislé a práve zloženie skupiny ho má zaručiť,“ reagovala Patakyová.
Víta, že súčasťou komisie má byť aj úrad verejného ochrancu práv či zástupca výboru Rady Európy zameraného na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania. „To zabezpečí medzinárodný prvok v preskúmavaní,“ uviedla Patakyová. Bude preto akceptovať oslovenie na poverenie svojho zástupcu za člena komisie.
Kolíková chce, aby komisiu tvorili aj zástupcovia opozície, prezidentky a Slovenskej advokátskej komory. Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Po dopravnej nehode vznikol požiar
Pri dopravnej nehode úradoval alkohol, tvrdí polícia.

Medvede videli pri cintoríne aj turistickom chodníku
Pred výskytom medveďa hnedého varujú dve samosprávy.

Polícia varuje: Táto SMS je podvod!
Ak vám prišla takáto SMS, nereagujte na ňu, vyzýva polícia.

Útok medveďa na človeka: Toto odkazuje obec
Medveď v blízkosti závodu napadol človeka, obec vydala stanovisko.