Prokurátorská rada KP Žilina má vážne výhrady k návrhu novej súdnej mapy

Návrh zákona v súčasnej podobe považuje Prokurátorská rada Krajskej prokuratúry Žilina za nespôsobilý na prerokovanie v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Prokurátorská rada Krajskej prokuratúry (KP) Žilina má vážne výhrady k návrhu novej súdnej mapy týkajúcej sa Žilinského kraja. TASR o tom informoval jej predseda Stanislav Jakubčík.
„Zrušenie Krajského súdu (KS) v Žiline predstavuje ničím neodôvodnený výrazný zásah do systému súdov, sťaženie dostupnosti spravodlivosti pre účastníkov konania, všetkých zamestnancov, ale aj ďalšie orgány a osoby, ktoré na súdnom konaní participujú,“ spresnila prokurátorská rada vo svojom vyhlásení.
Reforma podľa nej neposilní špecializáciu sudcov, neoslabí miestne väzby, predraží súdne konanie a bez celkovej reformy verejnej správy oslabí jej efektivitu.
Rada upozorňuje aj na vzdialenosť a dopravnú dostupnosť medzi Žilinou a Banskou Bystricou, kde má po novom sídliť odvolací všeobecný súd pre stredoslovenský obvod. „Pre účastníkov konania a naň napojené osoby aj jednoduchý úkon súdneho konania bude predstavovať celodennú záležitosť,“ podotkla.
Kysuciam podľa prokurátorov priznáva reforma postavenie menejcenného regiónu bez vlastného súdu. Pripomínajú, že okresný súd fungoval v Čadci od roku 1859. „Preťažená dopravná infraštruktúra regiónu Kysúc a Žiliny nie je spôsobilá uniesť následky zvýšenej mobility pri natoľko závažnej reforme súdneho systému,“ argumentujú s tým, že nedostatočná dopravná infraštruktúra by skomplikovala aj dostupnosť súdneho systému obyvateľom hornej Oravy a okresu Ružomberok.
Prokurátorská rada KP Žilina kritizuje aj nedostatočnú diskusiu pri kreovaní reformy. „Bola vypracovaná kabinetným spôsobom, bez širokej odbornej diskusie, bez oslovenia generálnej prokuratúry, ktorej sa reforma rovnako dotýka, a bez posúdenia zodpovedajúcich sociálnych, ekonomických, dopravných a environmentálnych dosahov, čo sa odrazilo v katastrofálnej podobe výsledného materiálu,“ poznamenala.
Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Reforma počíta aj s reorganizáciou súdov, dotknúť sa má najmä súdov prvého i druhého stupňa. Zo všeobecného súdnictva sa má tiež vyčleniť správna agenda. Reformné kroky by podľa ministerky spravodlivosti a autorky navrhovanej reformy Márie Kolíkovej (Za ľudí) mali viesť aj k zníženiu korupčných väzieb v súdnictve.

SNS: Slovensko má právo požadovať finančnú kompenzáciu od Ukrajiny
Slovensko má podľa koaličnej Slovenskej národnej strany právo požadovať finančnú kompenzáciu od Ukrajiny.

Tragický koniec pátrania: Manžela obvinili z vraždy
Manželský pár bol nezvestný od konca marca.

Majiteľ si v aute našiel sledovacie zariadenie
Podľa polície páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.

Prezident má nového poradcu. Čo to znamená pre menšiny?
Nový poradca by mal byť súčasťou delegácie hlavy štátu pri výjazdoch do regiónov Slovenska.

Delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku preskúma využívanie prostriedkov EÚ
Delegácia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu pricestuje v pondelok na Slovensko, kde bude počas trojdňovej návštevy skúmať využívanie finančných prostriedkov Európskej únie.