Na zozname nehmotného dedičstva UNESCO je už aj hodinárske remeslo a kuskus
- 21:57 16.12.2020
- Paríž

Výrobné postupy v hodinárskom remesle z francúzsko-švajčiarskeho regiónu Jura i severoafrický pokrm kuskus sa v stredu stali novými položkami v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Informovala o tom agentúra AFP.
V oboch prípadoch sa o zápis do zoznamu svetového nehmotného dedičstva uchádzali skupiny štátov.
Oblasť horského masívu Jura, ležiaceho vo východnom Francúzsku a severozápadnom Švajčiarsku, je považovaná za kolísku európskeho hodinárstva a časomeračstva a ľudia sa tam týmto remeslám venujú už celé stáročia.
Spoločný francúzsko-švajčiarsky spis s návrhom na zápis bol UNESCO predložený v marci minulého roku. Zahŕňal zoznam zručností spojených s remeselnou výrobou mechanických hodín a ich umeleckého stvárnenia, čo sa využíva nielen pri výrobe hodiniek, ale aj hodín a iných predmetov určených na meranie a ukazovanie času, ako i pri výrobe rozličných automatov, hudobných skriniek a mechanických spievajúcich vtáčikov.
Len vo Švajčiarsku je v odvetví hodinárstva zamestnaných 57.500 ľudí zo širokého spektra profesií, ktoré sú potrebné na zostavenie krytov a vnútornej mechaniky presných hodiniek.
Hodinárstvo je tretím najväčším exportným odvetvím vo Švajčiarsku, odkiaľ sa vlani vyviezli hodinárske produkty v hodnote 20 miliárd eur.
Pokiaľ ide o kuskus, berberský pokrm obľúbený v regióne severoafrického Maghrebu i mimo neho, žiadosť o jeho zápis do zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO podali spoločne Alžírsko, Maroko, Tunisko a Mauritánia.
Vo svojej spoločnej prezentácii argumentovali, že „kuskus sa podáva na každom spoločenskom alebo kultúrnom podujatí, je súčasne obyčajný i zvláštny“ a je symbolom života v komunite. V celom tomto regióne je kuskus základnou súčasťou výživy miestnych ľudí - ako ryža či rezance pre ázijskú kuchyňu, dodala AFP.
Kuskus, sparená hrubozrnná krupica z pšenice, jačmeňa alebo prosa, ktorá je sama o sebe jemnej chuti, sa podáva k mäsu alebo rybám, pikantným duseným jedlám, cíceru a zelenine v rôznych podobách.
Agentúra AFP napísala, že štvorica arabských štátov zaslala žiadosť o zápis o zapísanie do zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO v marci minulého roku, pričom to bol prvý prípad, keď sa štyri krajiny Maghrebu spojili v spoločnom záujme. Táto iniciatíva vzbudila nádej, že toto obľúbené jedlo bude v severnej Afrike začiatkom politického zblíženia.
O zápis kuskusu do zoznamu UNESCO sa totiž v roku 2016 samostatne uchádzalo Alžírsko, čo vyvolalo hnev Maroka. Obe krajiny sa napokon v tejto veci dokázali dohodnúť na spoločnom postupe.
AFP pritom poznamenala, že momentálne sú vzťahy oboch týchto krajín v diplomatickej sfére napäté pri krízu v Západnej Sahare, bývalej španielskej kolónii, ktorú si nárokuje marocké kráľovstvo aj separatisti z frontu Polisario podporovaní Alžírskom.

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.