Z klubu OĽANO vystúpil poslanec, nemá už viac pocit, že háji správnu vec

Krajský a mestský poslanec klubu OĽANO poukazuje na viaceré prešľapy hnutia.
Poslanec Košického samosprávneho kraja (KSK) a mesta Michalovce Milan Kaplan odchádza z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO). Oznámil to v pondelok s tým, že stratil to najpodstatnejšie, čo ho s hnutím spájalo, a tým je presvedčenie, že háji správnu vec.
Kaplan v hnutí pôsobil od roku 2016 ako asistent poslanca Národnej rady SR Miroslava Sopka, členom bol od roku 2019, za hnutie kandidoval do Národnej rady (NR) SR v rokoch 2016 a 2020, nebol však zvolený.
OĽANO okrem iného vytýka, že napriek deklarovanému boju s korupciou došlo po voľbách k vymenovaniu bývalej riaditeľky Daňového úradu v Michalovciach Anny Bilecovej za generálnu tajomníčku služobného úradu ministerstva vnútra. V médiách sa v tom čase spomínali jej prepojenia na obvineného v kauze karuselového podvodu s DPH. Bilecová sa vzdala postu s tým, že odmietla byť ďalej „terčom verejného lynču vedeného bez akýchkoľvek relevantných dôkazov“.
Podľa Kaplana sa po jeho angažovaní proti nominácii Bilecovej akoby stal v hnutí zo dňa na deň zradcom, ktorý má neukojené ambície. „Čelil som osobným vyhrážkam, anonymom, obťažovali moju manželku a vrchol všetkého bol, keď ste mňa a aj ďalších kolegov nechali celé dni sledovať NAKA, keď sme pripravovali reportáž s Andrejom Bánom,“ uviedol.
Krajský a mestský poslanec zároveň poukazuje na „ďalšie obrovské prešľapy“, spomína vedenie Slovenského pozemkového fondu (SPF), pretrvávajúcu korupciu na hraniciach či „kšefty na rómskych deťoch“ na súkromnej škole v Trebišove.
Na Kaplanov odchod reagoval na sociálnej sieti minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Poďakoval mu za jeho tvrdú a zanietenú prácu. Zároveň deklaroval, že hodnoty, ktoré si v hnutí všetci ctia, sú jasne definované a víťazstvo vo voľbách ich nezmenilo.
Informácie o sledovaní Kaplana Národnou kriminálnou agentúrou vníma Mikulec ako veľmi závažné. „Vyzývam ho, aby prišiel podať oznámenie na inšpekciu, ak tak ešte neurobil. Kohokoľvek očierniť bez dôkazov je nielen nebezpečné, ale aj hlúpe a postihnuteľné,“ dodal.

SaS žiada Kamila Šaška o systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov
Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

Prokurátor navrhuje pre Petra Kažimíra nepodmienečný trest väzenia
Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia.

ŠTS: Pokračuje proces s exministrom financií a guvernérom NBS Petrom K.
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom NBS Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

PS: Úvahy o zmene volebného systému ukazujú Ficovu odtrhnutosť od problémov ľudí
Úvahy o zmene volebného systému sú podľa opozičného PS abstraktné.

ŠŠI: Ranné kruhy pomáhajú žiakom, no chýba im systémová podpora
Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) odporúča systematické zavedenie ranných kruhov do vzdelávacieho procesu.