• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.5.2024Meniny má Hermína
12°Bratislava

UNLP: Psychiatrickí pacienti prežívajú druhú vlnu pandémie inak ako prvú

  • 19:13 01.12.2020
  • Košice
UNLP: Psychiatrickí pacienti prežívajú druhú vlnu pandémie inak ako prvú

Pandémia negatívne vplýva aj na stabilizovaných psychiatrických pacientov.

Situácia okolo nového koronavírusu negatívne vplýva aj na roky stabilizovaných psychiatrických pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Ladislava Šustová s tým, že pacienti prežívajú druhú vlnu pandémie inak ako prvú.

Ako spresnil prednosta I. psychiatrickej kliniky Jozef Dragašek, v čakárňach pred ambulanciami pribúdajú pacienti, u ktorých sa stále častejšie objavuje strach z ochorenia COVID-19, o seba a svojich blízkych. Zároveň je súčasťou ich vyhýbavého správania sa a zhoršuje frustráciu. „Sú to pacienti, ktorí mali určité psychické ťažkosti už dlhšie a obavy z COVID-19 boli pomyselnou 'poslednou kvapkou', po ktorej prepukli symptómy psychickej poruchy,“ povedal s tým, že časť pacientov, u ktorých dominuje sociálna izolácia, zvláda pandémiu a obmedzenia pre šírenie nového koronavírusu pomerne dobre. „Veľká väčšina pacientov, zvlášť trpiacich depresiami alebo stresom podmienenými poruchami, sa však dostala do dekompenzácie aj po niekoľkých rokoch stabilizovaného priebehu ochorenia,“ skonštatoval.

Väčšina nezvláda vplyv pandémie na bežný život vyplývajúci z obmedzení. Ľudia stratili voľnočasové a spoločenské aktivity, pribúdajú finančné, rodinné, školské i pracovné problémy. Podľa Dragašeka možno očakávať, že pandémia bude mať vplyv na posttraumatické stresové reakcie, najmä u pracovníkov v prvej línii.

Kým v prvej vlne dominovali obavy z vplyvu a vývoja nového ochorenia, teraz ľudia ťažšie prežívajú dlhotrvajúcu sociálnu izoláciu, sú depresívnejší a nahnevanejší. „Klienti sú už čiastočne prispôsobení a pripravenejší, no stále viac na nich dolieha pretrvávajúca neistota, časté zmeny zavádzaných opatrení a najmä časová dĺžka pandémie, t.j. nedohľadnosť konca pandemickej situácie,“ vysvetlil prednosta II. psychiatrickej kliniky Ivan Dóci.

UNLP pripomína, že medzi zásady psychohygieny patrí napr. staranie sa o svoje fyzické zdravie, naďalej realizovať svoje záujmy a pri práci z domu sa snažiť dodržiavať pravidelný režim. Ďalšou zo zásad je nepotláčať svoje emócie a deliť sa so svojimi obavami, či cielene odkladať myšlienky na budúcnosť, ktorá je mimo našej kontroly. Pokiaľ sa úzkosť stupňuje, odporúča osloviť odborníka, napr. kontaktovať internetové i telefonické linky duševnej pomoci. „Pri pretrvávaní ťažkostí, prípadne rozvoji symptómov psychickej poruchy, je k dispozícii sieť ambulantnej psychologickej a psychiatrickej starostlivosti, prípadne možnosť stacionárnej či ústavnej starostlivosti, ktorú ponúka aj UNLP,“ dodala Šustová.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tragédia na ihrisku: Zomrela mladá slovenská športovkyňa

Tragédia na ihrisku: Zomrela mladá slovenská športovkyňa

VČERA - 18:02Domáce

Mladé dievča po niekoľkých dňoch boj o život prehralo.

Polícia varuje pred medveďom, ktorý sa pohyboval po obci

Polícia varuje pred medveďom, ktorý sa pohyboval po obci

VČERA - 15:39Domáce

Miestni videli popoludní medveďa, upozornila polícia.

Prezidentka prezradila plány po skončení mandátu

Prezidentka prezradila plány po skončení mandátu

VČERA - 15:32Domáce

Čaputová naznačila, čomu sa plánuje v budúcnosti venovať.

Prezidentka uviedla, čo urobí pred koncom svojho mandátu

Prezidentka uviedla, čo urobí pred koncom svojho mandátu

VČERA - 14:32Domáce

Čaputová prezradila, čo chce ešte stihnúť na sklonku svojho mandátu.

Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade

Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade

VČERA - 13:12Domáce

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin by sa nemal stať členom Súdnej rady SR.