O post šéfa Policajného zboru sa uchádzajú zatiaľ štyria kandidáti

O post prezidenta Policajného zboru (PZ) sa zatiaľ uchádzajú štyria kandidáti.
Pondelok je posledný deň na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania. Konkrétne mená budú známe po otvorení obálok komisiou. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová.
Uchádzači o post policajného prezidenta sa môžu prihlásiť aj poštou najneskôr s pondelkovým dátumom. K otvoreniu obálok dôjde na budúci týždeň, priblížila Túrosová. Potom komisia posúdi, či uchádzači spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Túrosová doplnila, že kandidátov následne posunie na verejné vypočutie parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť.
Komisia bude pozostávať zo siedmich členov, a to nominanta ministra vnútra Ivana Fufaľa a Jaroslava Spišiaka, nominanta prezidenta PZ Mareka Kordíka, nominanta generálneho prokurátora Jozefa Szabóa, nominanta Odborového zväzu polície v SR Mariána Mikulu, nominanta Akadémie Policajného zboru v Bratislave Stanislava Šišuláka a nominanta riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Róberta Zaplatíleka.
„Budem rád, ak si komisia pri voľbe policajného prezidenta bude môcť vyberať z čo najväčšieho množstva kvalitných kandidátov. Verím, že z tohto procesu vzíde kvalitný policajný prezident, keďže máme na stole reformu Policajného zboru, ktorý potrebuje silnú osobnosť,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Uchádzači musia mať podľa Túrosovej najmenej desaťročnú prax v PZ, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a špecializované policajné vzdelanie. Predložiť musia aj koncepciu rozvoja a riadenia PZ, dodala.
Záujem o funkciu prezidenta PZ už potvrdil dočasný šéf polície Peter Kovařík aj veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia PZ Štefan Hamran.
Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie prezidenta PZ trvá štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie policajného prezidenta najviac na dve funkčné obdobia.
Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. Od septembra PZ dočasne vedie Peter Kovařík.

Z trhu sťahujú výrobok pre deti
Spoločnosť vyzýva spotrebiteľov, aby zakúpený výrobok dočasne prestali používať.

V počasí nastane zmena, takto bude vyzerať vo štvrtok
Na štvrtok vydali výstrahu pred počasím, platí pre celé územie Slovenska.

Statusy ministra vnútra podľa rezortu vnútra neboli predvolebnou kampaňou
Podľa sekcie verejnej správy MV SR nešlo o volebnú kampaň.

KDH kritizuje zahraničnopolitickú orientáciu premiéra Roberta Fica
Opozičné KDH kritizuje zahraničnopolitickú orientáciu premiéra Roberta Fica. Milan Majerský po regionálnom stretnutí starostov a primátorov za KDH vyhlásil, že nechcú, aby sa Slovensko vrátilo do totalitných čias.

Opozičné strany vyzývajú Šaška, aby stiahol novú vyhlášku k liekovej politike
Opozičné strany PS, SaS a Za ľudí vyzývajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby stiahol novú vyhlášku k liekovej politike.